JEFFERY ARCHER: „DZIEŁO PRZYPADKU” *****

JEFFERY ARCHER: „DZIEŁO PRZYPADKU” *****
TŁUMACZENIE: MAJA JUSTYNA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ DOM WYD. REBIS

Obraz może zawierać: tekst

Piętnaście opowiadań w jednym tomie, w tym dwa, które liczą po sto słów, a mają w sobie to wszystko, co powinno zawierać dobre opowiadanie. Oraz pointę. Zaskakującą, tak charakterystyczną dla Archera.
Trudno byłoby mi wybrać te, które najbardziej przypadły mi do gustu. Ich akcja toczy się w różnych czasach i miejscach. Dwa najkrótsze opowiadania to majstersztyk – minimum słów przy maximum treści („Unikat, „Morderstwo doskonałe”). Wszystkie pozostałe trzymają poziom, a w wielu nie brakuje humoru. Jedne pokazują ludzką przemyślność w podnoszeniu swojego statusu i pomnażaniu majątku („Kierownik parkingu”, „Wakacje życia”), inne naszą podłość („Spowiedź”). Ale jest takie, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie. To „Droga do Damaszku”, opowieść o tym, w jaki sposób przypadek potrafi zdeterminować nasze życiowe wybory.
Polecam Wam ten zbiór serdecznie. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie, a wielbiciele Archera mają zapewnioną świetną lekturę.
I jeszcze jedno: ogromne brawa dla tłumaczki. Policzyłam słowa w obu stuwyrazowych opowiadaniach – w przekładzie również mają taką samą ilość bez uszczerbku dla treści. Chylę czoła.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>