JOANNA RUDNIAŃSKA „Sny o Hiroszimie” *****

JOANNA RUDNIAŃSKA „Sny o Hiroszimie” *****
Książka przekazana przez wyd. WAB.

Obraz może zawierać: chmura i tekst

Nietypowa książka. Połączenie kilku gatunków, prozy, dramatu i komiksu. Bibi jest psychoterapeutką, mieszka z matką malarką, o której właściwie nic nie wie. Ze strzępów rozmów, znalezionych dokumentów stara się odtworzyć jej życie. Jednak nigdy nie dowie się, co jest prawdą. Poza tym Bibi pracuje, prowadzi terapie w gabinecie znajdującym się w jednym z warszawskich wieżowców. Ma nową pacjentkę, Janinę. Kobieta ma problem ze zdradą męża, a Bibi jest uwikłana w romans z żonatym mężczyzną. Co łączy te kobiety, poza samotnością i niespełnioną miłością? W tej powieści są jeszcze inni bohaterowie. To miejsca dotknięte potwornymi kataklizmami, głównie Hiroszima z 6 sierpnia 1945 roku, kiedy to spadła na miasto bomba atomowa. Pozornie koszmary sprzed lat nie powinny mieć wpływu na życie współczesnych ludzi. A jednak mają i to ogromny. Strach, pamięć, której nie da się wymazać, życie w cieniu „wulkanu”, kruchość egzystencji.
W tej powieści jest wiele wątków, autorka powoli odsłania warstwę po warstwie. Losy ludzi na tle historii, która nawet bez ich wiedzy, determinuje ich działania. Trudna , chwilami wstrząsająca lektura, określona jako „thriller psychoanalityczny”. Świetnie napisana, dotykająca najważniejszych, najbardziej istotnych rzeczy, zmuszająca do przewartościowania świata, spojrzenia na życie w szerszej perspektywie. Najwyższa ocena i gorąco polecam. Tę książkę trzeba przeczytać. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>