MONIKA SZNAJDERMAN „Pusty las” *****

MONIKA SZNAJDERMAN „Pusty las” *****
Książka przekazana przez wyd. CZARNE.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

„Pamięć rozproszyła się i rozrzedziła, straciła siłę, którą się przez stulecia karmiła, umarła i swoją śmiercią zdradziła zmarłych, zerwała pakt” (str.76).
„Pusty las” jest właśnie książką, w której autorka ratuje pamięć. W swojej wiosce, zagubionym gdzieś w Beskidzie Niskim, Wołowcu odnajduje ślady tych, którzy byli tam przed nią. Przecież ta ziemia widziała tak wiele, przez stulecia byli na niej ludzie, uprawiali ją, przeżywali tam swoje wzloty i upadki, dramaty, katastrofy, wojny, pożogi. Rodzili się, mieli dzieci, wychowywali je, starzeli się, wreszcie umierali. Może gdzieś głęboko pozostał po nich ślad, pamięć, którą autorka odtwarza. Ze starych wpisów, opowieści.
Monika Sznajderman napisała piękną i ważną książkę. Ważną nie tylko dla mieszkańców tamtych okolic, ale dla nas wszystkich. Każdy z nas mieszka w miejscu, które ma jakąś historię, chodzimy tymi samymi drogami, które wydeptywali tamci, często zapomniani. Autorka w swojej książce odnosi się do literatury, filozofii i pięknie opisuje współczesny Wołowiec. Dodatkowym atutem są zamieszczone w książce niesamowite, klimatyczne fotografie. Najwyższa ocena i gorąco zachęcam do sięgnięcia po tę lekturę. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>