JAROSŁAW CZECHOWICZ „Toksyczność” ??

JAROSŁAW CZECHOWICZ „Toksyczność” ??
Książka przekazana przez wyd. PRÓSZYŃSKI i S-ka.

Obraz może zawierać: tekst

Janina wychowuje się w domu z ojcem alkoholikiem. Ma dwoje rodzeństwa. Na porządku dziennym jest przemoc, „jaśnie pan”, tak określa ojca, pije i bije. Głównie matkę, ale też i dzieciom się dostaje. Kiedy dziewczyna ma 17 lat matka umiera, porażona prądem ze zdezelowanej pralki. Janina ucieka z domu i rozpoczyna samodzielne życie. Pracuje najpierw w sklepie z obuwiem, potem w biurze. Tam poznaje Jerzego, inżyniera. Wychodzi za niego za mąż, rodzi synka Filipa. Wydaje się, że odcięła się od przeszłości, zaczyna nowe życie. Niestety lata spędzone w koszmarze, traumatyczne przeżycia, uniemożliwiają jej normalne funkcjonowanie. Kobieta nie umie kochać, nie akceptuje synka, mąż też jest jej w pewien sposób obojętny. Początkowo stroni od alkoholu, ale potem zaczyna pić. Najpierw w towarzystwie, potem już sama. Na dodatek okazuje się, że Jerzy cierpi na schizofrenię, która w pewnym momencie doprowadza go do samobójstwa. Janina pije coraz więcej, wdaje się w romanse, rodzi drugie dziecko, niechcianą córeczkę. Świadkiem tego wszystkiego jest Filip, od dziecka samotny, niosący brzemię alkoholizmu. Chłopiec ucieka w swój świat, świat książek, listów. Jest silny i to go ratuje. Uczy się, studiuje, wychodzi z blokowiska, częsciowo pozostawia za sobą toksyczną matkę. Ale czy do końca? Czy on i jego siostra Agnieszka, przestaną być toksyczni? Wydaje się, że tak, żyją normalnie. Na dodatek nie mają żalu do matki, która ich życie zmieniła w piekło. Wierzą, że są odporni,że nigdy przeszłość, geny i traumy już się o nich nie upomną.
„Toksyczność” to trudna i wstrząsająca lektura, ukazująca czytelnikowi to, o czym większość ludzi nie chce wiedzieć. Szalenie odważna proza, poruszająca bardzo istotny temat, alkoholizmu, ale przede wszystkim rodzin osób uzależnionych.
Autor zastosował bardzo ciekawą konstrukcję. Powieść nie ma dialogów, jej bohaterów poznajemy poprzez ich zachowania, codzienność, szare życie. Oszczędny, prosty styl, skromne środki wyrazu, nadają powieści niesamowity klimat. Książka trafiła do mnie przypadkiem, okazało się, że listonosz wrzucił ją do skrzynki sąsiadki. Dostałam ją wieczorem i czytałam prawie do rana. Od tej lektury nie sposób się oderwać i nie można przestać o niej myśleć. Z całą odpowiedzialnością stwierdzam, że jest to literatura z najwyższej półki. Za to złota gwiazdka. Lektura obowiązkowa. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>