MICHAEL SCOTT MOORE: „PUSTYNIA I MORZE” *****

MICHAEL SCOTT MOORE: „PUSTYNIA I MORZE” *****
TŁUMACZENIE: JANUSZ SZCZEPAŃSKI
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ DOM WYD. REBIS

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ocean, niebo, na zewnątrz i tekst

Współcześni piraci nie wyglądają jak Jack Sparrow i nie szukają przygód. Uprowadzają statki i ludzi dla pieniędzy.
W 2012 roku Michael Scott Moore, młody dziennikarz o amerykańsko-niemieckim pochodzeniu, pisał relacje z przebiegu procesu somalijskich piratów. Proces miał miejsce w Hamburgu i był pierwszym w Europie od setek lat (piractwo na kontynencie od dawna nie istnieje). Temat zafascynował Moore’a na tyle, że postanowił zebrać materiał do książki o współczesnym piractwie. Udało mu się dotrzeć do matecznika piratów i spotkać z klanami zajmującymi się tą profesją, ale na tym jego szczęście się skończyło. Michael został uprowadzony i ponad trzy lata spędził w Somalii jako ich więzień. Piraci czekali na okup za niego.
Ponad trzy lata codziennego balansowania na krawędzi, od nadziei po depresję. Ponad trzy lata w towarzystwie strażników – jedni starali się dbać o uwięzionych, inni byli tępymi sadystami. Ponad trzy lata, kiedy zapomniał, jak wygląda cywilizowany świat; kiedy patrzył na śmierć wielu swoich współtowarzyszy.
W zasadzie trudno przyporządkować tę książkę jednemu gatunkowi. To mieszanina reportażu i wspomnień napisana jak powieść przygodowa. Jedynie pierwszoosobowa narracja przypomina czytelnikowi, że to wszystko naprawdę się wydarzyło i każe mu wejść w opowieść emocjonalnie. A po lekturze kołacze się w głowie pytanie: ile życie obywatela jest warte dla jego kraju? Czy komuś, poza najbliższymi, naprawdę na nim zależy?
Świetne tłumaczenie, niesamowita opowieść, rzetelna, emocjonalna, pełna szczegółów, które dodają jej realizmu, ze szczyptą czarnego humoru – za to daję gwiazdki.
Polecam serdecznie.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>