DAN JONES: „TEMPLARIUSZE” *****

DAN JONES: „TEMPLARIUSZE” *****
TŁUMACZENIE: JAN DZIERZGOWSKI
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK HORYZONT

Obraz może zawierać: tekst

Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona powstał w Jerozolimie w 1119 roku. Oficjalnie uznano go rok później, a potoczna nazwa, którą znamy z historii, pochodzi właśnie od słowa templum, czyli świątynia.
W krwawych czasach krucjat, kiedy – mimo wszystko – pobożni pątnicy z uporem pielgrzymowali do Ziemi Świętej, byli templariusze tymi, którzy strzegli i zapewniali bezpieczeństwo. I rzeczywiście można było ich uznać za ubogich. Kolejni mistrzowie jednak sprawili, że zakon szybko obrósł w majątki i stał się bankierem dla wielu władców. W efekcie jeden z nich, Filip Piękny, wiecznie potrzebujący pieniędzy, postanowił zagarnąć je dla siebie.
„Templariusze” to napisana z ogromnym rozmachem opowieść o dziejach, chyba najbardziej tajemniczego, zakonu. Opowieść pełna cytatów ze średniowiecznych kronik i zapisków, które dodają jej barwności i sprawiają, że świetnie się ją czyta. Opowieść, której akcja przeniesie Was w czasie i rzuci pomiędzy chrześcijan i muzułmanów, pełna krwi i intryg. Bonusem jest piękne, staranne wydanie.
Polecam nie tylko miłośnikom historii. To po prostu kawał dobrej literatury i skarbnica wiedzy.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>