ROMAN ŚLIWONIK: „PORTRETY Z BUFETEM W TLE” *****

ROMAN ŚLIWONIK: „PORTRETY Z BUFETEM W TLE” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ISKRY

Obraz może zawierać: tekst

Czasy PRL-u były, niestety, bardzo podobne do obecnych. Samodzielne myślenie nie było dobrze widziane. Jeśli ktoś nie był „za”, stawał się niepewnym elementem i potencjalnym zagrożeniem. Ale wciąż istniały miejsca, które dawały namiastkę wolności – knajpy. Wystarczyło usiąść przy bufecie czy stoliku, napić się i świat należał do nich. Przynajmniej przez chwilę. Korzystali z tej alkoholowej „terapii” najwięksi – Hłasko, Iredyński, Himilsbach, Stachura, Grochowiak… To tam, w knajpach, szukali tego jednego błysku, który pozwoli im stworzyć coś, co przetrwa dłużej niż oni. Tam szukali poklasku i tam staczali swoje „walki kogutów”. Tam podpatrywali prawdziwe życie i przekuwali je na słowa w prozie i poezji. Tam odnosili zwycięstwa i tam topili w kieliszkach swoje życie.
„Portrety z bufetem w tle” to przeniesione na papier okruchy wspomnień Romana Śliwonika, poety, który był współzałożycielem pisma „Współczesność”, gdzie debiutowało wielu dziś zaliczanych do klasyki polskiej literatury. Z tymi, o których pisze, spędził w niejednym barze wiele godzin, niejedno usłyszał i niejedno zobaczył. Po latach przypomina ich sylwetki z wyrozumiałością, sympatią, podziwem dla dokonań, nostalgią i żalem, że ówczesna teraźniejszość nie była inna, że tak szybko wypalała ich życie. A gdzieś, pomiędzy tymi wspomnieniami, Śliwonik z uwagą przygląda się temu, co dziś dzieje się z szeroko rozumianą kulturą i – co doskonale rozumiem – nie jest zachwycony jej poziomem. Czy naprawdę zasługujemy tylko na tyle? Czy tylko władza jest winna, czy także my, tej kultury odbiorcy? Sięgnijcie po tę lekturę, potem przypomnijcie sobie twórczość jej bohaterów i spróbujcie sobie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością pomoże Wam w tym barwnie, żywo odtworzony świat lat sześćdziesiątych ukazany dowcipnie i z gawędziarską swadą.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>