KRZYSZTOF STRYCHARSKI „MOJA ŻONA TRAMWAJARKA. OPOWIEŚĆ O HENRYCE KRZYWONOS-STRYCHARSKIEJ” *****

KRZYSZTOF STRYCHARSKI „MOJA ŻONA TRAMWAJARKA. OPOWIEŚĆ O HENRYCE KRZYWONOS-STRYCHARSKIEJ” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO AGORA.

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, okulary i tekst

Nietypowe małżeństwo, nietypowa rodzina, nietuzinkowi ludzie. Poznali się w 1987 roku. Prawdziwa miłość od pierwszego wejrzenia. Ona była już wtedy sławna – legendarna „tramwajarka” z charakterem, która dala sygnał do strajku komunikacji publicznej w Gdańsku w czasie wydarzeń sierpnia`80, sygnatariuszka Porozumień Sierpniowych, działaczka opozycyjna w czasach PRL. On – o dwanaście lat młodszy, skromny chłopak pracujący w swoim warzywniaku. Posiadał jednak własnego żuka, a Henryka potrzebowała transportu do przewiezienia mebli… I tak się zaczęło. Miesiąc później podjęli decyzję o ślubie, a trzy miesiące później byli już małżeństwem. W roku 1988 adoptowali pierwsze dziecko, dziewczynkę. Nie obyło się bez przejść. Po sześciu latach mieli pod opieką dwanaścioro dzieci, dla których stworzyli rodzinny dom dziecka. Gdy dorosły, Henryka wróciła do polityki… i znowu jest w opozycji.
Krzysztof Strycharski – zwany przez przyjaciół „panem Krzywonosem” – nie napisał biografii słynnej żony, są to raczej pełne ciepła, szczere i bardzo osobiste wspomnienia ze wspólnego życia z niezwykłą kobietą. Jak sam pisze: czasem kochaną, czasem wkurzającą, ale zawsze prawdziwą i niezależną. Autor opowiada nie tylko o samej Henryce, również o rodzinie, dzieciach, o dziedzictwie pierwszej Solidarności, wielkiej polityce… i przede wszystkim o ludziach, których oboje napotkali na swojej drodze. W książce pojawi się wiele postaci znanych nam z mediów: Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda, Lech Wałęsa, Jacek Kuroń, ale także Maria Kaczyńska i Jolanta Kwaśniewska. Jednak nie tylko politycy, również artyści: Agata Młynarska, Zbigniew Wodecki. Cudowna opowieść z humorem i klimatem. Ode mnie komplet gwiazdek za piękne chwile spędzone z tą niesamowicie ciekawą książką. Dodatkową atrakcją jest bogaty materiał zdjęciowy – znajdziemy tu prawdziwe perełki. Serdecznie wszystkim polecam!

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>