MACIEJ SIEMBIEDA: „GAMBIT” *****

MACIEJ SIEMBIEDA: „GAMBIT” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. AGORA
RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

Sięgając po książkę sygnowaną tym nazwiskiem, mam pewność, że dostanę to, na co liczę – zapierającą dech w piersiach opowieść, w której fakty tak splatają się z fikcją, że tylko autor potrafi je zweryfikować oraz odpryski przeszłości oddziałujące na teraźniejszość.
Czasy II wojny światowej. Wanda Kuryło jest młoda i chce walczyć z okupantem – jej ojciec i brat polegli. Po wsypie musi jednak zniknąć z Warszawy. Trafia do swoich łemkowskich krewnych i tam dostaje zadanie, które może odmienić losy wojny. Czy uda jej się wykonać misję? Czy trafi na ślad zdrajcy, którego działalność wygnała ją ze stolicy? Kim naprawdę jest człowiek, którego pokochała? Czy kiedykolwiek się tego dowie?
I lata sześćdziesiąte, kiedy w komunistycznej Polsce wciąż SB wyłapuje „wrogów ludu”. Jerzy Ostrowski, konstruktor samochodów i mistrz szachowy, żyje w ciągłym strachu. W każdej chwili może zapłacić za „winy” swojego brata, który walczył w AK.
Co łączy tę dwójkę? Tego dowiecie się z lektury.
Niesamowita wiedza na temat historii najnowszej umiejętnie wpleciona w fabułę, walka wywiadów, napięcie towarzyszące czytelnikowi do ostatniej strony, galeria postaci prawdziwych i fikcyjnych, świetnie skonstruowana fabuła – to atuty tej powieści i powód, dla którego przyznaję jej pięć gwiazdek. Zapraszam Was do świata stworzonego przez Macieja Siembiedę. Zapraszam Was do gry.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>