ANNA KLEJZEROWICZ „Pamiętaj o śmierci” *****

RECENZJA PATRONACKA.
ANNA KLEJZEROWICZ „Pamiętaj o śmierci” *****
Książka przekazana przez wyd. REPLIKA.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

Letni, zalany słońcem, upalny Gdańsk. Marta i Emil oczekują przyjazdu syna Żądły – Bartka. To miały być spokojne wakcje. Niestety, miastem wstrząsa seria makabrycznych morderstw. Przy wszystkich ofiarach pojawia się napis MEMENTO. Zbrodnie mają coś wspólnego z przeszłością, skarbem, zaginionym obrazem nieznanego malarza. Wszystko kręci się wokół Schronu, kiedyś niemieckiego, obecnie przerobionego na klub. Pracuje tam Lilka, studentka, dorabiająca sobie w czasie wakacji. W Schronie poznaje Bartka i między młodymi coś zaczyna iskrzyć. Kto stoi za zbrodniami, przypominającymi egzekucje? Co odkryją Marta i Emil i jaką rolę odegra w tej intrydze rudy kot Bolero? Czy uda się zapewnić bezpieczeństwo Lilce?
O tym wszystkim dowiecie się z tej wspaniale napisanej książki. Autorka tym razem stworzyła znakomity kryminał, połączony z sensacją. Jest tu oczywiście odniesienie do historii, przekazanej w szalenie interesujący sposób. „Pamiętaj o śmierci” to trochę inny Emil. Anna Klejzerowicz bawi się z czytelnikiem, wciąga go w akcję, po to, żeby zaskoczyć nietypowym finałem. Przyznaję, że do tej pory Marta budziła we mnie niezbyt pozytywne uczucia, jednak tym razem jest inna, bardziej empatyczna, wyluzowana, sympatyczna. Powieść ma klimat, humor, znakomicie poprowadzoną intrygę i jak zwykle u tej autorki możemy znaleźć wiele odniesień do obecnej sytuacji społecznej i politycznej. Zadaje też ona wiele ważnych pytań, o granice ludzkiej chciwości i bezwzględności. Od tej lektury nie sposób się oderwać. Najwyższa ocena za konstrukcję, dialogi, opisy i oryginalność. Gorąco polecam. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>