GERALD POSNER: „DZIECI HITLERA” *****

GERALD POSNER: „DZIECI HITLERA” *****
TŁUMACZENIE: ELŻBIETA JANOTA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK HORYZONT

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

II wojna światowa zburzyła polityczny porządek i pochłonęła miliony ofiar. Za jej rozpętanie odpowiadała garstka ludzi skupionych wokół Hitlera i jego chorych idei. Karierowicze, fanatycy przekonani o swojej misji i bezkarności? A może troskliwi, kochający ojcowie? Czy można to pogodzić? Czy łatwo żyć ze świadomością, że ojciec jest zbrodniarzem wojennym?
W tej książce głos mają dzieci tych, którzy jednym podpisem czy skinieniem ręki decydowali o życiu lub śmierci milionów. Dzieci, dziś dorosłe i doskonale zorientowane w działalności ojców, które nie potrafią sobie poradzić z brzemieniem, jakie na nie nałożyli rodzice. Brzmi patetycznie? To spróbujcie sobie wyobrazić, że jesteście synem obozowego kata Josefa Mengele, oglądacie film dokumentalny i dowiadujecie się, jakie zbrodnie popełnił Wasz ojciec. Albo córką Hermana Göringa, ukochaną jedynaczką traktowaną jak księżniczka, do której papa pisuje z celi pełne miłości listy. Albo synami Hansa Franka, który był panem życia i śmierci na terenie Generalnej Guberni, ale potrafił znaleźć czas, by ćwiczyć ze starszym grę na fortepianie. Synowi Clausa von Stauffenberga też nie było łatwiej, choć jego ojciec opowiedział się po drugiej stronie i został rozstrzelany po nieudanym zamachu na Hitlera.
Dzieci czołowych nazistów to pokolenie skażone decyzjami podjętymi przez ojców. Miłość walczy w nich z nienawiścią i wstrętem. Niektóre wypierają fakty, próbując za wszelką cenę ocalić dobrą pamięć o rodzicach. Niektóre nie potrafią się pogodzić z tym, że ich ojcowie nigdy nie przyznali się do błędu i nie okazali skruchy. Żyjące dzieci nazistów wciąż płacą za winy ojców i próbują zrozumieć ich motywy.
To bardzo ważna i potrzebna książka. Stawia wiele pytań. I ostrzega, że zło pozostawia po sobie bardzo różne blizny. Polecam ją serdecznie Waszej uwadze.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>