JAKUB ŻULCZYK: „ZMOROJEWO” *****

JAKUB ŻULCZYK: „ZMOROJEWO” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. AGORA

Obraz może zawierać: tekst

Piętnastoletni Tytus jest bardzo przeciętnym nastolatkiem i nieco odstaje od szkolnej społeczności. To typowy nerd – nie interesuje go sport, nie może się pochwalić atrakcyjnymi wyjazdami, jest zdystansowany wobec rówieśników. Nie znosi polonistki, mrożonek i początku wakacji, bo ten ostatni zwykle wygląda co roku tak samo – Tytus trafia do domu dziadków w Głuszycach. A tam nic ciekawego się nie dzieje. Nie można poszaleć w internecie, oglądać horrorów (które chłopak uwielbia), nie ma mowy o żadnych zjawiskach nadprzyrodzonych, które go fascynują. Czy na pewno? Tegoroczne wakacje okażą się zupełnie inne. Głuszyce jednak mają swoją złowrogą tajemnicę. W niedalekim mazurskim lesie czyha ZŁO, które lada moment może zawładnąć ludźmi. Wystarczy, że Strzępowaty i Gangrena, jego wysłannicy, zdobędą trzy Klucze, a ZŁO rozpanoszy się na świecie. Czy Tytusowi i jego przyjaciółce Ance uda się powstrzymać siły ZŁA?
Wydawałoby się, że to przede wszystkim książka dla młodzieży. Autor jednak podsumowuje ją tak: „Trochę straszna. Trochę śmieszna. Trochę romantyczna. Pełna dziwnych pomysłów książka dla każdego.” I to prawda. Czytałam tę powieść z ogromnymi emocjami, bo po prostu inaczej się nie da – od pierwszej strony Żulczyk łapie czytelnika na wędkę i holuje przez kolejne zawirowania fabuły. Książce dodaje wartości prostota i przejrzystość stylu, wspaniale wykreowani bohaterowie, idealnie dozowane napięcie i nieprzyjemna myśl, że wszystkie ludzkie wady, które tak zachęcają do działania wszelkie ZŁO, mają wierne odbicie w naszej rzeczywistości.
Polecam każdemu czytelnikowi bez względu na wiek.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>