ALICIA GLIMENEZ – BARTLETT: „MILCZENIE KRUŻGANKÓW” *****

ALICIA GLIMENEZ – BARTLETT: „MILCZENIE KRUŻGANKÓW” *****
TŁUMACZENIE: MARIA RACZKIEWICZ-ŚLEDZIEWSKA
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. NOIR SUR BLANC

Obraz może zawierać: tekst

Kiedy w barcelońskim klasztorze sercanek zostają znalezione zwłoki brata Cristobala z pobliskiego klasztoru cystersów, Petra Delicado nie ma jeszcze pojęcia, że przyjdzie jej się zmierzyć z bardzo skomplikowaną sprawą. Doszło nie tylko do zabójstwa; z klasztornej kaplicy zniknęło również zmumifikowane ciało błogosławionego Ascercia. Czy mogą się za tym kryć fanatycy religijni lub przeciwnicy Kościoła, który w Hiszpanii jest coraz mniej popularny? Dlaczego znika stara żebraczka, jedyny świadek kradzieży mumii? Dwoje klasztornych ekspertów, zakonnica i mnich, sugeruje, iż motywów należy szukać w przeszłości, kiedy to w Tragicznym Tygodniu 1909 roku masowo niszczono kościoły i klasztory. Podsunięty przez przełożonego Petry, do zespołu dołącza kolejny ekspert, tym razem psychiatra, który próbuje stworzyć psychologiczny portret zabójcy. Nieszczęsna inspektor Delicado oraz jej partner Fermin Garzon mają pełne ręce roboty, sporo chętnych do pomocy, wiszących nad głową dziennikarzy, a w domach wiedzy na temat śledztwa domagają się najbliżsi. Czy w tej plątaninie wątków i emocji uda się odnaleźć prawdę?
W gęstą od rozmaitych wątków fabułę fantastycznie wpisała autorka fakty z historii Kościoła w Hiszpanii, znakomicie odmalowała dwójkę głównych bohaterów oraz postacie drugoplanowe, dodała akcji kolorytu, pokazując możliwości trójki dzieciaków w ubarwianiu życia dorosłym, na koniec zaś zaskoczyła rozwiązaniem zagadki. Za to wszystko, za dyskretny humor, za wiedzę, którą niesie książka, daję gwiazdki. To coś więcej niż kryminał. To po prostu świetna lektura. Polecam serdecznie.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>