ANNA FRYCZKOWSKA „Wdowinek” *****

ANNA FRYCZKOWSKA „Wdowinek” *****
Książka przekazana przez wyd. ŚWIAT KSIĄŻKI.

Obraz może zawierać: tekst

Aniela po dziesięciu latach wraca do rodzinnego miasteczka. Przyjeżdża na pogrzeb brata. Początkowo nie planuje pozostania w miasteczku, jednak wypadek matki na cmentarzu, zmusza ją do przedłużenia wizyty. Aniela, a właściwie Andżelika, bo tak ma na imię młoda kobieta, stara się zapomnieć o przeszłości, zacząć nowe życie w Warszawie. Pracuje jako sprzątaczka, mieszka z koleżanką. Naturalną koleją rzeczy pobyt w rodzinnym domu, przywołuje wspomnienia. Najczęściej niedobre, traumatyczne. Jedyną fascynacją dziewczyny są cztery kobiety – Sobótki. Ich cotygodniowe, prawie rytualne kąpiele są dla Anieli wielką tajemnicą. Te kobiety, żony, matki, obarczone kłopotami, znające przemoc domową, posiniaczone przez mężów, w rzece zmieniają się. Są inne, wesołe, roześmiane, wolne. Tak naprawdę to jedyna rzecz, jaką mają, poza swoją przyjaźnią. Czy tylko? Jaka tajemnica łączy Sobótki?
Wspaniale napisana powieść, ukazująca wydarzenia z punktu widzenia kilku narratorów. Ciekawą postacią jest dziesięcioletni chłopiec, Mareczek, który widzi kolory słów.
Uprzedzam, nie nastawiajcie się na lekką lekturę. „Wdowinek” to powieść smutna, momentami wstrząsająca, pokazująca ciemną stronę życia, życia trudnego, szarego, beznadziejnego. Tak, tu nie ma nadziei. Większość mieszkanek miasteczka z pokorą znosi swój los, nie potrafią nic zmienić w swoim życiu. A te, które buntują się… Czy wygrają? Przekonajcie się sami i koniecznie przeczytajcie tę książkę. „Przeczołga” każdego czytelnika, ale pozwoli spojrzeć inaczej na tak poważny problem, jakim jest przemoc wobec kobiet i dzieci, życie w strachu, nienawiści. Autorka nie stosuje tu szczęśliwego zakończenia, bo takie nie istnieje. Piękne są sceny kąpieli Sobótek w rzece i kontakt Anieli z Niuśką, przygarniętym psiakiem. Musicie przeczytać „Wdowinka”, ta lektura wciągnie, wstrząśnie i nie da o sobie zapomnieć. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>