ANN CLEEVES ?CZERWIEŃ KOŚCI? *****

ANN CLEEVES ?CZERWIEŃ KOŚCI? *****
PRZEKŁAD: SŁAWOMIR KĘDZIERSKI
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA.

Obraz może zawierać: tekst

Doktorantka prowadząca na jednej z wysp wykopaliska archeologiczne odkrywa ludzką czaszkę oraz inne ślady dawnego osadnictwa. Nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą szczątki, jednak mieszkańcy Szetlandów ochoczo ? choć z różnych powodów – włączają się w prace wykopaliskowe. Wkrótce dochodzi do tajemniczego wypadku. Tylko czy to na pewno wypadek? Inspektor Jimmy Perez ma coraz więcej wątpliwości. Odkrywa zadawnione konflikty i mroczne tajemnice mieszkańców wyspy, a tymczasem zagadek przybywa. Ginie następna osoba. Prowadzone śledztwo toczy się we mgle ? dosłownie i w przenośni. Czy detektyw odkryje prawdę, zanim morderca uderzy po raz kolejny?…
?Czerwień kości? to trzecia część szetlandzkiego cyklu, który dzięki kultowemu serialowi zdobył popularność na całym świecie, a jego autorka nagrodę Diamentowego Sztyletu. Dodajmy, że filmowa wersja jest świetna, ale książki jeszcze lepsze. Oszczędność wyrazu, akcja skupiona na intrydze w powolny, precyzyjny sposób zmierzająca do celu. Wiarygodność fabuły oraz bohaterów. Rewelacyjny portret wyspiarskich społeczności, geograficznie i kulturowo odizolowanych od reszty regionu. Zaskakujące zakończenie. Klimat, który czytelnika oczarowuje i w którym można się zatracić.
Myślę, że tą serią wydawca trafił w dziesiątkę, tym bardziej, że na polskim przekładzie mucha nie siada, a dobrane z wyczuciem opracowanie graficzne cyklu wieńczy dzieło. Całość to spełnione marzenie amatorów dobrego literackiego kryminału, który chce się nie tylko czytać i wracać do niego, ale i mieć na półce. Ode mnie komplet gwiazdek. Polecam.

(Anna Klejzerowicz)

One comment to ANN CLEEVES ?CZERWIEŃ KOŚCI? *****

  • Gandalf  says:

    Trudno pisać o „Czerwieni kości” bez zdradzania fabuły, ale musimy przyznać, że masz 100% rację. Ta książka zadowoli wszystkich fanów gatunku i nie tylko chce się ją czytać, ale także po prostu mieć. Polecamy!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>