JEFFREY ARCHER: „I TAK WYGRASZ” *****

JEFFREY ARCHER: „I TAK WYGRASZ” *****
TŁUMACZENIE: DANUTA SĘKALSKA, MACIEJ SZYMAŃSKI
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZED DOM WYDAWNICZY REBIS

Obraz może zawierać: tekst

Leningrad, 1968 rok. Komunizm w Związku Radzieckim ma się świetnie, powszechnie znienawidzone KGB skutecznie blokuje usta jego przeciwnikom. Aleksandr Karpienko i jego przyjaciel Władimir mają przed sobą ważne egzaminy, których wynik przesądzi o ich przyszłości. Pierwszy z chłopaków jest wybitnie zdolny, drugi – nadrabia braki przebiegłością i wysługiwaniem się właściwym ludziom. Kiedy ojciec Aleksandra, portowy działacz, zostaje zamordowany przez KGB, jego żona i syn wiedzą, że tylko ucieczka może dać im jakąś szansę. Mogą uciec drogą morską. Na nabrzeżu są dwie skrzynie – jedna trafi na statek płynący do Wielkiej Brytanii, druga do Stanów Zjednoczonych. Aleksandr nie umie podjąć decyzji, rzuca monetą.
Myślałam, że Archer wykorzystał już całą swoja przewrotność i niczym mnie nie zaskoczy. A jednak… Dwie możliwości, dwie opowieści, dwie drogi życiowe (w sumie nie tak bardzo różniące się od siebie), po wielu latach spięte jedną decyzją – Aleksandr Karpienko planuje powrót do Rosji… Tak, wiem. Powieść napisana została według schematu: Rosja jest zła, Zachód jest dobry. Naiwne może. Ale za to jak napisane. Śledziłam pilnie losy Saszy i Aleksa, nie mogąc się oderwać od książki. Gwiazdki daję za pomysł, wykonanie, tłumaczenie i piękne wydanie, a Wam powieść serdecznie polecam.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>