JĘDRZEJ PASIERSKI: „ROZTOPY” *****

JĘDRZEJ PASIERSKI: „ROZTOPY” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZARNE

Obraz może zawierać: niebo, chmura, góra, na zewnątrz, tekst i przyroda

Bukowce, maleńka wioska w Beskidzie Niskim, niegdyś zamieszkiwana przez Łemków, dziś licząca pięć domów. Miejsce na końcu świata. Sielskie widoki, ale bardzo specyficzni ludzie. Zauroczona wystawionym na sprzedaż starym domem warszawska dermatolog Joanna Pascho porzuca pracę w stołecznej korporacji medycznej i postanawia zacząć od nowa. Remontuje dom, otwiera gabinet w pobliskich Gorlicach i pewnego dnia… znika. Zaniepokojona brakiem kontaktu z przyjaciółką do Bukowców trafia Nina Warwiłow. Wkrótce gorlicka policja znajduje w lesie zwłoki. Kim jest ofiara? Czy to zaginiona Joanna? Czy Ninie uda się wyjaśnić zagadkę zniknięcia przyjaciółki mimo niechęci, jaką okazuje warszawskiej policjantce tutejszy komendant? Jakie tajemnice ukrywają mieszkańcy Bukowców?
Niewielka społeczność, echa akcji „Wisła”, tragedia z przeszłości i całkowicie współczesna zbrodnia. Do tego dodajcie, narastający ze strony na stronę, nastrój grozy i przeczucie nadchodzącego nieszczęścia, plastycznych, charakterystycznych bohaterów, świetne opisy, bardzo umiejętnie wplecione w akcję informacje o Łemkach, zaskakujące rozwiązanie zagadki. Wewnętrzne rozterki Niny, której życie pozornie się ustabilizowało oraz tragiczna postać komendanta Karpiuka tworzą w powieści kolejną warstwę. No i tytuł – wieloznaczny i adekwatny do treści. Bo roztopy bywają nie tylko w przyrodzie. Czasami trzeba sięgnąć bardzo głęboko w przeszłość, by odtajał człowiek. Za to wszystko daję gwiazdki, a książkę serdecznie polecam.
(M.J.Kursa)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>