MARCIN JAMKOWSKI, HUBERT KOWALSKI „URATOWANE Z POTOPU” *****

MARCIN JAMKOWSKI, HUBERT KOWALSKI „URATOWANE Z POTOPU” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO AGORA.

Polska i Szwecja, które oddziela od siebie tylko wspólne „zimne morze” – Bałtyk. W XVII wieku połączone jedną królewską dynastią: Wazów. Dla Szwedów panowanie władców tej dynastii to złoty wiek, rozwój i dostatek. A dla nas? Cóż, nam przyniosło potop szwedzki, połączony z ogromnymi zniszczeniami oraz rabunkiem skarbów kultury. Podobno takiego spustoszenia nie dokonali u nas później ani Niemcy, ani Rosjanie. Mało kto dziś o tym wie. Polska potęga po rządach Wazów dosłownie legła w gruzach…
Ta książka to historia tej wojny. Wielkie ambicje, zdrady, krwawe walki, smutne pojednanie. Wspólna, choć trudna i gorzka historia. Ale przede wszystkim ekscytująca opowieść o kilku zdeterminowanych pasjonatach, którzy postanowili sprawdzić, co nam po niej zostało, i to dosłownie, bo w nurtach Wisły. Skarby Rzeczpospolitej, uratowane „z potopu”, od dawna poszukiwane, zaginione 350 lat temu. I fantastyczni ludzie, którzy uparli się je odnaleźć.
W książce znajdziemy bogaty materiał ilustracyjny, mnóstwo ciekawych zdjęć i reprodukcji. Ale nie tylko. Dołączony do niej został również film popularnonaukowy: „Uratowane z potopu” w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika. Historia potopu szwedzkiego z zupełnie nowej perspektywy. Poznacie Warszawę sprzed najazdu Szwedów. A było co podziwiać. Będziecie też świadkami poszukiwania i odzyskania zaginionych skarbów.
A kto jest narratorem? Sam Kmicic!
Nie zdradzę więcej, musicie sami obejrzeć, a potem przeczytać książkę. Gwiazdki przyznaję za całokształt. Rewelacyjny i doskonale zrealizowany pomysł. Piękne wydanie w twardej oprawie. Serdecznie polecam!

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>