ANNA KLEJZEROWICZ „Ogród świateł” *****

ANNA KLEJZEROWICZ „Ogród świateł” *****
Książka przekazana przez wyd. EDIPRESSE.

Obraz może zawierać: tekst i na zewnątrz

Mała miejscowość położona pod Gdańskiem. Pozornie sielska i spokojna, otoczona lasami, bijąca feerią kolorów rosnących na łąkach i w ogrodach kwiatów. Niestety w domu Woźniaków rozgrywa się potworna tragedia. Ginie brutalnie zamordowana cała rodzina, w tym czworo dzieci. Co się wydarzyło, kto mógł dokonać tak potwornej zbrodni? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź Felicja Stefańska, dziennikarka, która porzuciła wielkie miasto i karierę dla drobnego stanowiska we wsi. Oczywiście działa też policja. Kochanek Felicji, funkcjonariusz Ryba, zdaje sobie sprawę z grozy sytuacji i usiłuje chronić zdeterminowaną dziennikarkę. Jest jeszcze radna Greta, przyjaciółka Felicji, która coś ukrywa. Morderstwo Woźniaków to nie koniec zbrodni. Giną jeszcze inni ludzie. Jaki związek ma wybuch sprzed prawie 30 lat z obecną sytuacją?
Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w nowej powieści Anny Klejzerowicz, powieści innej niż dotychczasowe książki tej autorki, ponurej, brutalnej, ciemnej. Autorka tym razem nie czaruje, no może pięknymi opisami, ale stara się opisać wszystko prostym, mocnym, często brutalnym stylem. Jej główna bohaterka, Felicja, nie wzbudza sympatii. Jest ostra, bezwzględna, lecz czuje się, że ta kobieta pod tą maską coś ukrywa. Od czego uciekła, dlaczego nie ufa ludziom, wybiera samotność, tego jeszcze nie wiemy.
Autorka w tej powieści nie zawodzi. Daje nam znakomity kryminał, z wartką akcją, zaskakującym rozwiązaniem. A jednocześnie pokazuje, nawiązując do tytułu, ogród świateł. Tylko czy te światła palą się naprawdę i dla wszystkich, czy nad ludzkimi losami i tragediami najczęściej zapada ciemność. Gorąco polecam i daję najwyższą ocenę, w skrytości licząc, na zmianę charakteru Felicji w następnych książkach. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>