MAJA WOLNY „Powrót z północy” *****

MAJA WOLNY „Powrót z północy” *****
Książka przekazana przez wyd. CZARNA OWCA.

Obraz może zawierać: tekst i na zewnątrz

Chyba pierwszy raz mam tremę przed napisaniem opinii o książce. Dlaczego? Ponieważ to jest bardzo dziwna powieść, klimatyczna, zachwycająca, wsysająca czytelnika, niedopowiedziana, chwilami przerażająca.
Olga po śmierci męża postanawia wyjechać na Syberię. Ta podróż ma być pewnego rodzaju oczyszczeniem. Na dworcu spotyka kilku mężczyzn, między innymi Dirka, młodego Belga i Adama, początkującego pisarza. Po kilku dniach podróży pociąg wykoleja się, pasażerowie giną, zostaje czworo żywych. Czy naprawdę ocalonych? Olga i jej znajomi próbują się ratować. Przemierzają tajgę w poszukiwaniu ludzkich osiedli. Jeszcze nie wiedzą, że to wędrówka, która nie ma końca, prowadzi gdzieś, gdzie nie ma nic.
Maja Wolny daje czytelnikom wspaniałą powieść, wielką literaturę, zamgloną, zapierającą dech. Autorka bawi się konwencjami, miesza gatunki literackie. Mamy tu podróż, romans, tajemnice, zbrodnie, ale przede wszystkim człowieka. Kim naprawdę jesteśmy, czym jest życie, czy może jesteśmy na granicy różnych światów? Czym jest śmierć, czy spokojem, czy może wieczną wędrówką bez powrotu.
Cudownie napisana opowieść, z jednej strony poetycka, z drugiej porażająca. Czytelnik musi sam znaleźć odpowiedź na wiele pytań, uczestniczyć w akcji i potem jeszcze przeżyć tę powieść. Musicie sięgnąć po tę lekturę, tej książki nie można przegapić. Oczywiście najwyższa ocena. (G.S.)

One comment to MAJA WOLNY „Powrót z północy” *****

  • Gandalf  says:

    „Powrót z północy” to książka niesamowita i zaskakująca w każdym calu. Należy do gatunku tych, które trudno opisać w kilku zdaniach, by oddać ich charakter. Polecamy bardzo gorąco wraz z Tobą!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>