MARTA HANDSCHKE „Brzuch Matki Boskiej” *****

MARTA HANDSCHKE „Brzuch Matki Boskiej” *****
Książka przekazana przez wyd. CZARNE.

Obraz może zawierać: tekst

Losy kilku kobiet, pokazane na przestrzeni wielu lat, od czasów przedwojennych po współczesność. Cztery pokolenia, przemierzające polskie i historyczne szlaki. Marianna, żyjąca we wsi Gęś, prawie całe dnie spędzająca przy kuchennym okienku w wiejskiej chacie, pochylona nad maszyną do szycia. Jej trzy córki, Kazia, Ziuta i Wacia, córka Kazi-Gabrysia i ostatnia, córka Gabrysi – Marta. Trzy siostry zamieszkują w Ustce. Są już starymi kobietami, żyjącymi wspomnieniami, choć tych dobrych, mają niewiele. Życie ich nie rozpieszczało, małżeństwa nie były udane. Czy oczekiwały od życia czegoś więcej? Raczej nie, to co dawał los, przyjmowały z pokorą. Były typowymi kobietami, obce było im pojęcie feminizmu, swoją płeć, poddanie się mężczyznom, nosiły jak okrągły brzuszek Matki Boskiej.
Wspaniała powieść, trudna, chwilami wstrząsająca, ale przecież takich kobiet, zamkniętych w kręgach swojej płci jest wiele. Autorka szalenie inteligentnym językiem, prostym, bez ozdobników, potrafi uderzyć w najczulsze struny czytelnika. Dodatkowym atutem tej książki, jest jej osadzenie w konkretnych czasach historycznych i współczesnym tle społecznym. Opisy powojennych Ziem Odzyskanych, prawdziwe i niesamowite. Wspaniały styl autorki, wielowarstwowość, oszczędność w słowach świadczą o fenomenalnie opanowanym warsztacie. Na zakończenie dwa cytaty. ” W historii jedno powinno wypływać z drugiego. Ale tak nigdy nie będzie, bo pamięć ludzka jest niezbadana. Jeśli powiesz coś jednego, to przypomni ci się coś drugiego” (str.124). Drugi cytat o mężczyznach „Zabrakło ich słów w tej opowieści, Wyczekiwani i ukochani, wcześnie odeszli z naszego życia. A może czuli się z nami samotni?Może po prostu wykluczyłyśmy ich z naszych kobiecych spraw? Ale czy ta samotność może usprawiedliwiać zadawany latami ból?” (str.172). Najwyższa ocena i nie przegapcie tej wspaniałej książki. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>