REINHOLD MESSNER „O ŻYCIU” *****

REINHOLD MESSNER „O ŻYCIU” *****
PRZEKŁAD: KRYSTYNA SCHMIDT
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO AGORA.

Któż o nim nie słyszał… Przecież to żywa legenda, najsłynniejszy himalaista świata, przynajmniej w czasach nam współczesnych. Jako pierwszy w 1986 roku zdobył Koronę Himalajów, czyli wszystkie ośmiotysięczniki – a jest ich czternaście – wygrywając tym samym nieformalny „wyścig” z Jerzym Kukuczką, który dokonał tego samego rok później. Jego droga w Himalaje rozpoczęła się od wielkiej tragedii: podczas wspólnej wspinaczki na Nanga Parbat w 1970 roku stracił brata. Nie poddał się. Gdy skończył 70 lat, napisał książkę o swoim życiu: 70 rozdziałów poświęconych ważnym dla autora tematom, nie tylko o górach. O samotności, wyzwaniach, polityce, sztuce, religii. O cierpieniu, dojrzewaniu, starzeniu się, o wolności i sensie życia. Nawet o… Yeti.
To mądra, filozoficzna opowieść, napisana pięknym językiem, szczera i bardzo osobista. Wyłania się z niej nieco inna postać wielkiego himalaisty niż ta znana nam tylko z jego działalności górskiej. Do tej pory medialny obraz Messnera był czarno-biały: jedni go podziwiali, inni nienawidzili. Ci pierwsi widzieli w nim najwybitniejszego wspinacza wszechczasów, drudzy człowieka, który skomercjalizował wspinaczkę w górach najwyższych. Do dziś fachowcy powtarzają, że w przeciwieństwie do Kukuczki – który zdobył swoje ośmiotysięczniki nowymi, trudnymi drogami i w znacznie szybszym tempie – Messner wchodził na nie drogami klasycznymi, w świetle kamer. Jednak sam Messner nigdy przecież nie uważał się za lepszego. Po sukcesie Kukuczki napisał do niego: „Nie jesteś drugi. Jesteś wielki”. I co ważne – jako jeden z nielicznych „wielkich”… przeżył. A to w górach wysokich wielkie osiągnięcie. Postrzegany jako karierowicz, dziwak i gwiazdor, skłócony z rodzimym środowiskiem alpinistycznym, tak naprawdę jest człowiekiem kochającym wolność, a wspinaczki nigdy nie traktował jako sportu. Dla niego zawsze była to pasja. Nagrodzony w 1988 roku (wraz z Jurkiem Kukuczką) orderem olimpijskim, odmówił jego przyjęcia. Pasja nie opuszcza go zresztą aż do dziś, zapewne do końca życia będzie podejmował najróżniejsze wyzwania. Prócz tego od lat – wraz z rodziną – oddaje się działalności charytatywnej, np. w fundacji wspierającej ludność z najuboższych rejonów górskich świata.
Na koniec cytat:
”Teraz, po niemal pół wieku, wiem, że istnieje tyle dróg życiowych, ilu ludzi na świecie. Znalezienie swojej to duża sztuka, ponieważ tylko podążanie własną drogą daje nam siłę”.
„O życiu” Reinholda Messnera to ważna i wartościowa książka. Nie reportaż, prędzej dziennik, rodzaj intymnych zapisków. Piękne wydanie w twardej oprawie, wzbogacone zdjęciami z prywatnej kolekcji himalaisty. Oczywiście komplet gwiazdek. Wszystkim polecam.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>