ALEKSANDER R. MICHALAK „DENAR DLA SZCZUROŁAPA” *****

ALEKSANDER R. MICHALAK „DENAR DLA SZCZUROŁAPA” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO REPLIKA.

Obraz może zawierać: tekst

Młody orientalista Gabor Horthy przypadkowo wpada na trop zagadkowej pracy swego poprzednika, XIX-wiecznego uczonego Augusta Erdmanna. Niedokończone dzieło dotyczyło znanej średniowiecznej legendy o Szczurołapie. Im bardziej Horthy zagłębia się w temat, z tym większym przerażeniem odkrywa, że za słynnym mitem kryje się niebezpieczna prawda. Kim był tajemniczy Flecista, który w 1284 wyprowadził w nieznane ponad setkę dzieci z miasteczka Hameln – w taki sam sposób, w jaki wcześniej uwolnił je od plagi szczurów? I co może łączyć słynną starą legendę ze współczesnością? Czemu wciąż giną dzieci? Dlaczego śmierć zagraża ludziom, którzy wpadną na właściwy trop?…
Zanim zabierzecie się do lektury powieści, wróćcie do legendy o Szczurołapie. Znajdziecie ją choćby w zbiorach baśni braci Grimm. Bo książka Michalaka nie jest banalnym przygodowym thrillerem. To pełna zagadek erudycyjna opowieść o źródłach nauki, o historii, kulturze, religii, o naturze ludzkiej. Powieść, w której przeplatają się elementy grozy, snu, magii, fantastyki i zbrodni. Majstersztyk. Autor prowadzi czytelnika tropem legendy poprzez urokliwe miasteczka uniwersyteckie, stare biblioteki, muzea i zabytki, nie tylko w Europie, lecz również na Bliskim Wschodzie, a przez całą tę podróż w czasie i przestrzeni nie opuści nas nawet przez chwilę bardzo realne poczucie zagrożenia. Co jest prawdą, a co iluzją? Jakie tajemnicze siły stoją za nie mniej tajemniczymi wydarzeniami? Czy rozwiązanie zagadki jest w ogóle możliwe? Cóż. Sprawdźcie sami, bo ja jestem pod takim wrażeniem tej powieści, że chyba już do końca życia nie uwolnię się spod wpływu upiornego Flecisty.
I jeszcze kilka słów o autorze. To nie „polski Dan Brown”, choć łatwo pokusić się o takie porównania. Aleksander R. Michalak jest doktorem historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz religii i teologii Trinity Collage w Dublinie, wykładowcą religioznawstwa, a także pracownikiem muzealnym. Ma na swoim koncie dzieła naukowe: książki i artykuły. Na co dzień zajmuje się badaniami nad historią i religią Bliskiego Wschodu. Możecie więc zaufać jego wiedzy.
Gwiazdki przyznaję za całokształt, również za przepiękne opracowanie książki i jej szatę graficzną. Polecam tym czytelnikom, którzy nie poszukują w literaturze wyłącznie prostej rozrywki i sensacji, tylko czegoś więcej. Czegoś ukrytego. Prawdy o naszym świecie i o nas samych. Odwiecznej Tajemnicy.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>