ERIC BERG „Zatoka cieni” *****

ERIC BERG „Zatoka cieni” *****
Tłumaczenie: Łukasz Kuć.

Książka przekazana przez wyd. SONIA DRAGA.

Obraz może zawierać: tekst

Mała meklemburska wioska. Pewnego wrześniowego dnia z okna swojego domu skacze sześćdziesięcioletnia żona piekarza, Marlene. Kobieta przeżywa. Zajmuje się nią psycholożka Ina. Początkowo nie udaje się jej nawiązać żadnego kontaktu z pacjentką. Ina zaczyna dociekać, co naprawdę się wydarzyło, dlaczego otwarta, radosna kobieta, prowadząca wraz z mężem piekarnię, nagle targnęła się na swoje życie. Nie zdaje sobie sprawy do czego ją to doprowadzi. Ina musi ułożyć ze strzępków wiadomości historię, która miała miejsce kilkanaście miesięcy wcześniej. Kim są ludzie, którzy w jakiś sposób związani są z Marlene? Daniel, spokojny bibliotekarz. Gerd, mąż Marlene, Romy, pomocnica w piekarni i wreszcie Boby, dużo młodszy kochanek psycholożki. Co łączyło tych ludzi i dlaczego zaczynają ginąć?
Od pierwszej książki, zwróciłam uwagę na tego autora. Berg potrafi pisać w niesamowity sposób. W tej powieści też nie zawodzi. Oryginalny pomysł, genialnie zarysowani bohaterowie i to, co najważniejsze, wielowarstwowość. „Zatoka cieni” to znakomity kryminał, ale nie tylko. Autor zadaje tu wiele pytań, o moralność, granice zemsty, zmiany charakterologiczne u ludzi pod wpływem traumatycznych przeżyć, a wszystko to utrzymane w konwencji doskonałego kryminału, od którego nie sposób się oderwać. Za to wszystko najwyższa ocena. Gorąco polecam. Zapamiętajcie to nazwisko. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>