KRYSTYNA JANUSZEWSKA: „KOŁYSANKA” *****

KRYSTYNA JANUSZEWSKA: „KOŁYSANKA” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PRÓSZYŃSKI I S-KA

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Pamiątki… Ma je każdy z nas. Czasem to jakiś drobiazg, czasem zdjęcie lub rzucony gdzieś na dno szafy ciuch, który przypomni miejsce lub zdarzenie i wyciągnie z pamięci rodzinną opowieść. Taka właśnie jest „Kołysanka”. Dwie rodziny, dwie opowieści, których wątki kiedyś się splotą. W pamięć Kuśmierczyków na zawsze zapadnie poleskie Krymno; dla Grudów najcenniejszym wspomnieniem stanie się Zółkiew. Fabuła powieści osadzona jest w latach 1926-1953. Wszyscy znamy historię. Nie było rodziny, której by nie dotknęła, a chyba największą cenę zapłacili Kresowiacy. To opowieść o każdym z nas, bo podobne nieśli w pamięci nasi dziadkowie i rodzice. Wojna zastawiła w nich ślad na zawsze. Ta książka jest szczególna, ponieważ czytelnik ma świadomość, że jej bohaterowie istnieli naprawdę. I doskonale wie, że czeka ich straszny czas. „Kołysanka” to kontynuacja „Dziedzictwa”. Pierwsza część zrobiła na mnie ogromne wrażenie; druga zachwyciła rozmachem, warsztatem, prostotą, prawdą. Podziwiam autorkę za tę pasję i pracowitość, z jakimi zbierała okruchy rodzinnych opowieści, by ulepić z nich tę książkę. Niech Was nie przerazi jej objętość – czyta się naprawdę jednym tchem. Polecam ten tytuł serdecznie. Tę opowieść napisało życie.
(M.J.Kursa)

One comment to KRYSTYNA JANUSZEWSKA: „KOŁYSANKA” *****

  • Gandalf  says:

    Przyłączamy się do Twoich poleceń, bo po „Kołysankę” trzeba sięgnąć zdecydowanie. Niesamowita narracja i fabuła, którą faktycznie napisało życie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>