RAFAŁ FRONIA „ANTATOMIA GÓRY. OSIEM TYSIĘCY METRÓW PONAD MARZENIAMI” *****

RAFAŁ FRONIA „ANTATOMIA GÓRY. OSIEM TYSIĘCY METRÓW PONAD MARZENIAMI” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO SQN.

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Czytałam już wiele książek o górach, ale ta jest zupełnie inna. To nie reportaż, to literatura piękna. Dosłownie – piękna. Fronia nie tyle relacjonuje, co zapisuje swoje refleksje, emocje, przemyślenia, ulotne wrażenia i odczucia. Czyni to w sposób poetycki, chwilami na granicy patosu, nigdy jednak tej granicy nie przekracza. To bardzo intymne zapiski, osobiste, szczere. O górach, o ludziach. Wiersze i fragmenty wierszy. Sylwetki ludzi gór: Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Tomek Mackiewicz. Kim są – lub byli – dla autora: kolegi, przyjaciela, partnera wspinaczkowego? Jak postrzega ich decyzje, wybory? I czym są dla niego same góry, począwszy od tych pierwszych, ukochanych „rodzinnych” Karkonoszy, po te najwyższe? Znajdziemy w tej książce zapis prywatnej drogi w góry Rafała Froni: to, co dla niego najważniejsze z wypraw w Alpy, do Ekwadoru, Kirgistanu. Aż wreszcie Himalaje. Lhotse. K2. Właśnie… K2, ostatnia wyprawa. Autor włączył do książki kalendarium, a także swoje słynne już dzienniki z tegorocznej zimowej wyprawy na K2, zainteresowanym znane z sieci. W tej części znajdziemy rozdział dotyczący akcji ratunkowej po Mackiewicza i Revol. Słowa wstrząsające i wzruszające, pozostawiające nas raczej z pytaniami niż odpowiedziami. Bo gotowych odpowiedzi nie ma. Każdy musi znaleźć swoje własne.
Równoprawną częścią książki – nie mniej ważną od słów – są zdjęcia, najczęściej pochodzące ze zbiorów autora. Uzupełniają i obrazują to, co zapisane.

[…]
„Idą ku mnie Góry
Nie potrafię im odmówić, stanąć tyłem,
Ulegam ich mocy,
Idą ku mnie Góry”
[…]

(fragment wiersza otwierającego jeden z rozdziałów).

Gwiazdki za całokształt, choć to książka wymykająca się wszelkim ocenom. Przeczytajcie koniecznie.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>