BARTEK DOBROCH ?ARTUR HAJZER. DROGA SŁONIA? *****

BARTEK DOBROCH ?ARTUR HAJZER. DROGA SŁONIA? *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO ZNAK.

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Artur Hajzer ? pseudonim Słoń ? należał do czołówki wspinaczy jeszcze w czasach ?złotej ery? polskiego himalaizmu. Wówczas najmłodszy z nich, jednak wspinał się z Jurkiem Kukuczką, co samo w sobie było przepustką na ?alpinistyczne salony?. Uzdolniony, uparty i twardy, do tego z poczuciem humoru, nie tylko odnosił sukcesy, zdobył także szacunek i renomę w alpinistycznym świecie, a dla opinii publicznej stał się bohaterem po zorganizowanej przez siebie brawurowej akcji ratunkowej pod Mount Everestem. Był rok 1989. Dzięki determinacji Słonia, który poruszył nawet machinę międzynarodowej biurokracji i dyplomacji, udało się uratować Andrzeja Marciniaka, jedynego wspinacza, który przeżył śmiercionośny atak lawiny. Hajzer ? już po tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki ? nadal odnosił sukcesy w górach najwyższych, stał się jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich himalaistów, autorem i pierwszym kierownikiem projektu Polski Himalaizm Zimowy. Projekt załamał się chwilowo po zimowej tragedii na Broad Peak w marcu 2013, czyli po zwycięskiej wyprawie, w której zginęło jednak dwóch polskich wspinaczy. Tego samego roku ? w lipcu ? Artur Hajzer zginął odpadając od ściany podczas wyprawy na Gaszerbrum I. Okoliczności jego śmierci do dziś pozostały tajemnicze i nie do końca wyjaśnione?
Przeżyła legenda.
Kapitalnie napisana, bardzo rzetelna biografia oparta na wspomnieniach innych himalaistów, partnerów wspinaczkowych, przyjaciół oraz rodziny Hajzera. Pierwsza od czasu śmierci wspinacza, pięknie wydana, wzbogacona bogatym materiałem zdjęciowym. Przystępna, skłaniająca do refleksji. Nie tylko o zdobywaniu szczytów, również o psychologii alpinizmu, mistyce gór, o walce i pokonywaniu słabości. Gwiazdki za całokształt. Gorąco polecam.

(Anna Klejzerowicz)

One comment to BARTEK DOBROCH ?ARTUR HAJZER. DROGA SŁONIA? *****

  • Gandalf  says:

    To naprawdę kapitalna biografia, której lektura to czysta przyjemność – i to nie tylko dla fanów himalaizmu. Polecamy gorąco!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>