WOJCIECH CHMIELARZ ?ŻMIJOWISKO? *****

WOJCIECH CHMIELARZ ?ŻMIJOWISKO? *****
KSIAŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO MARGINESY.

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Paczka dawnych przyjaciół ze studiów spędza wspólnie wakacje w gospodarstwie agroturystycznym, w małej, zagubionej wśród lasów miejscowości Żmijowisko. Mają po trzydzieści kilka lat, są wykształceni, nieźle sytuowani, przywożą ze sobą rodziny albo kochanków, a także? bagaż wspomnień. Na urlopie zamierzają dobrze się bawić, by odreagować wielkomiejskie stresy i frustracje. Leje się alkohol, dochodzi do wzajemnych przepychanek, agresji, na jaw wychodzą zadawnione żale, pretensje, animozje, trudne relacje z przeszłości, często niezagojone rany. Aż w końcu zdarza się prawdziwa tragedia: znika córka jednej z par, piętnastoletnia Ada. Poszukiwania nic nie dają, nastolatka po prostu rozpływa się w powietrzu. Bez śladu. Po upływie roku znienawidzony przez wszystkich ojciec dziewczyny powraca do Żmijowiska, by odnaleźć córkę lub przynajmniej wyjaśnić okoliczności jej zaginięcia?
Od początku ceniłam książki Wojciecha Chmielarza, zawsze jednak podkreślałam, że ? choć doceniam styl i warsztat ? nie ?moja? to tematyka. Tym razem autor napisał powieść dla mnie. Zupełnie inną niż poprzednie. To naprawdę coś zupełnie nowego w twórczości Chmielarza. Trudno ją nawet sklasyfikować, przypisać do jednego konkretnego gatunku. Równie dobrze można nazwać tę książkę thrillerem psychologicznym, jak i kryminałem z obyczajowym tłem. A może obyczajem z wątkiem kryminalnym? Oczywiście, też może być. Jak zwał, tak zwał. Najważniejsze, że powieść jest po prostu bardzo dobra. Doskonale pokazał autor portret swojego pokolenia (i nie tylko) z polskiej klasy średniej. Nie jest piękny, przeciwnie. Brak dojrzałości, cwaniactwo, hipokryzja, relatywizm moralny, chwiejność emocjonalna. Pełna gama przywar, świadczących o kryzysie ?psychicznym? społeczeństwa. Tym sposobem tytuł książki staje się symboliczny, a nazwa wioski znacząca: idealnie oddaje wzajemne relacje bohaterów.
Autor podzielił narrację na trzy płaszczyzny czasowe – zabieg nie tylko czysto warsztatowy, ograniczony do poprowadzenia akcji z różnych punktów odniesienia, również stopniujący napięcie, wprowadzający element niepokoju. Zagadka zniknięcia nastolatki umieszczona została w tle. Owszem, jest bardzo ważna, ale? ileż się za nią kryje! Ileż skrywanych sekretów i emocji…
Plastyczny, obrazowy język budujący klimat. Powolna akcja, prowadzona bardzo konsekwentnie. Realistyczne tło społeczno-obyczajowe. Dyscyplina. Niemal senna atmosfera wiejskiej prowincji, żadnych sztucznych pseudoliterackich zabiegów. Bogactwo treści. Tajemnica. Na koniec… zaskakujący finał.
Bardzo dobra powieść, ważna. Idealna na wakacje, nie tylko z powodu wakacyjnej tematyki, także dlatego, że w wolnym czasie łatwiej sobie wszystko przemyśleć, zastanowić się, wyciągnąć wnioski. Gwiazdki za podjęcie problemu, za język, warsztat i znajomość tematu. Piąta gwiazdka dla wydawcy – za okładkę idealnie komponującą się z treścią. Serdecznie polecam!

(Anna Klejzerowicz)

One comment to WOJCIECH CHMIELARZ ?ŻMIJOWISKO? *****

  • Luiza  says:

    Dzięki za recenzję! Jeszcze niedawno rozpływałam się nad Cieniami a teraz kolejna bomba. Teraz już naprawdę nie mogę się doczekać, aż ją przeczytam. To niezwykłe, że w tak krótkim czasie autor wydał dwie tak świetne książki. Ciekawe czym jeszcze zaskoczy?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>