AŁBENA GRABOWSKA: „KOŚCI PROROKA” *****

AŁBENA GRABOWSKA: „KOŚCI PROROKA” *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. MARGINESY

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Jeśli sięgniecie po tę książkę z założeniem, że to kryminał, możecie się rozczarować. Wątek kryminalny jest tylko jednym z wielu. I to bardzo dobrze, bo dzięki temu cała opowieść nabiera zupełnie innej wymowy. Mamy więc trzy płaszczyzny czasowe – I wiek n.e., wiek XII oraz czasy współczesne. Czasy, kiedy nauczał Jezus – Jan Chrzciciel, zwany Nauczycielem, prowadzi do Jerozolimy grupkę swoich uczniów z nadzieją, że uda mu się odwrócić przeznaczenie i ocali Mesjasza. Kronikarzem zostaje Ariel, rybak, który porzucił rodzinę. Spisuje nie tylko opowieści Nauczyciela, ale też własne przemyślenia, nie zawsze zgodne z przekazem. XII wiek – dwunastu starannie wybranych przez starszyznę bogomiłów (wśród nich brat Cyryl) wędruje do Konstantynopola, wierząc, że uda im się nakłonić cesarza, by odrzucił wiarę katolicką i przyjął wyznawaną przez nich religię. W darze niosą mu swoją największą świętość, Księgę podyktowaną przez Boga. Wreszcie współczesność – w Płowdiwie, w antycznym teatrze, zostają znalezione zwłoki ukrzyżowanego Polaka, byłego posła. Na ciele widnieją tajemnicze znaki. Bułgarska policja ściąga do pomocy Margaritę, Polkę o bułgarskich korzeniach. Czy Gitka rzeczywiście będzie w stanie pomóc w śledztwie prowadzonym w mieście, które nie kojarzy jej się najlepiej? Przeżyła tu kiedyś dramat, z którym do dziś nie potrafi sobie poradzić. Co może łączyć trzy, pozornie tak odrębne, historie? Czy odkryte na malutkiej wysepce kości naprawdę należały do Jana Chrzciciela? Czy śmierć młodego popa i jego żony naprawdę była przypadkowa? I gdzie podziała się tajemnicza Księga? Pytania rodem z kryminału, prawda? Nie dajcie się jednak oszukać. Odpowiedzi na nie należy szukać w głębokiej przeszłości, a przesłanie jest mocne i bardzo na czasie – od zawsze ludzie imieniem Boga uświęcali swoje własne podłości i przerośnięte ambicje, swój pęd do władzy. Za to przesłanie, za wspaniałą, fascynującą wycieczkę w przeszłość, za wiedzę o bogomiłach (o których nic nie wiedziałam), za wyrazistych, bardzo ludzkich bohaterów, za pogubioną Margaritę, która próbuje pokonać swoje strachy z przeszłości, daję gwiazdki, a książkę serdecznie polecam. Z pewnością pomoże Wam inaczej spojrzeć na wiele spraw.
(M.J.Kursa)

One comment to AŁBENA GRABOWSKA: „KOŚCI PROROKA” *****

  • Luiza  says:

    Bardzo lubię takie książki: trzy przenikające się ze sobą światy, wielka tajemnica i intrygujący głowni bohaterowie. Poza tym Bułgaria to kraj, który od dawna mnie fascynuje. Klimatem trochę przypomina Dana Browna, ale mnie podoba się bardziej. No i nareszcie to kobieta jest tutaj ekspertem, który usiłuje rozwiązać zagadkę, a nie ładnym dodatkiem do mądrego i utalentowanego mężczyzny :)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>