DENIS URUBKO „Skazany na góry” *****

DENIS URUBKO „Skazany na góry” *****
Książka przekazana przez wyd. AGORA.

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Myślę, że wiele osób zadaje sobie pytanie – dlaczego tacy ludzie jak Urubko decydują się na wspinaczkę. Potworne warunki, nadludzki wysiłek, stawianie wyzwania śmierci. Doskonale wiemy, ilu z nich nie wraca, pozostają w górach, często na zawsze. Przy każdej wyprawie narażają życie, ale pomimo tego, nie potrafią zrezygnować. Dlaczego. Na te pytania odpowiada jeden z najlepszych himalaistów świata, Denis Urubko. Opisuje swoje wyprawy od 1995 do 2006 roku. W tym czasie zdobył kilka ośmiotysięczników, przeszedł piekielnie trudne szlaki. Kim jest ten człowiek gór, skromny kazachski chłopak? Tego możemy dowiedzieć się z tej książki.
Muszę się przyznać, że podziwiam tego wojownika, mężczyznę nieposkromionego, nie dającego ująć się w żadne ramy. Imponuje mi jego odwaga, bezkompromisowość, podążanie za marzeniami. Ta książka to nie tylko opowieść fantastycznego człowieka, ale też kompendium wiedzy o górach, wspinaczkach, przygotowaniach do nich, przyjaźni. Urubko o swoich wyprawach opowiada prostym, skromnym językiem. Ta książka jest prawdziwa, naturalna, nie ma w niej odrobiny lansu, sztuczności. Czyta się wspaniale. Na koniec cytat „Oczywiście uczucia, że jesteś pierwszym człowiekiem na tej ścianie – nie da się porównać z niczym. W głowie zaczyna się rozjaśniać, wszystko pojmuje się kontrastowo i wyraźnie. Cały zwarty, czujesz, że znalazłeś się na ostrzu losu, przyjmujesz wszystko takim, jakie jest. Coś niepowtarzalnego!” (str.152). Nie sposób nie podziękować wydawnictwu za piękną szatę graficzną książki i piękne fotografie. Najwyższa ocena i zachęcam do sięgnięcia po tę pozycję. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>