MANULA KALICKA „Koniec i początek” *****

MANULA KALICKA „Koniec i początek” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. PRÓSZYŃSKI i S-ka.

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Dalsze losy znanej z poprzedniej książki „Dziewczyna z kabaretu” , tancerki kabaretowej, Irenki. Zbliża się koniec wojny. Dogorywa powstanie, znika Warszawa. Nadchodzi wyzwolenie, ale przynosi wraz z radzieckim wojskiem śmierć, gwałty i zniszczenia. Bohaterkami powieści są trzy młode kobiety: Irenka, Zosia, ukrywająca się w czasie wojny, cudem uratowana z transportu Żydówka i wiejska dziewczyna – Helenka. Trzymają się razem i wspólnie przechodzą przez piekło wojny. Każda z nich ma swój sekret, każda kogoś szuka. Irenka usiłuje odnaleźć Władka-Gedalię, żydowskiego chłopca, którego przygarnęła na początku wojny, a potem umieściła w Rabce. Dziewczyny starają się stworzyć sobie w miarę normalne życie, co nie jest wcale proste. Głód, trudności ze znalezieniem dachu nad głową, potworne traumy, które determinują ich losy. Czy im się uda, czy osiągną to, czego pragną? Oczywiście nie zdradzę. Tę powieść trzeba przeczytać. Ja nie mogłam się oderwać od książki, ona mnie wessała. Identyfikowałam się z bohaterkami, drżałam o ich życie, przeżywałam razem z nimi ich tragedie, cieszyłam się drobnymi sukcesami, ich powrotem do normalności.
Wspaniale napisana powieść, oparta na faktach historycznych. Autorka nie obawiała się pokazać prawdy, tej często skrywanej, kontrowersyjnej. Wspaniale pokazane postacie, tak barwne i żywe, że wierzymy, że istniały naprawdę. Plastyczne opisy, rewelacyjnie poprowadzona akcja, nie pozwalająca ani na chwilę na oderwanie się od lektury. Najwyższa ocena, bo to wspaniała powieść. Gorąco polecam. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>