JOANNA BATOR „Purezento” *****

JOANNA BATOR „Purezento” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. ZNAK.

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

Ta książka to skarb, tajemnicza księga, do której trzeba wiele razy wrócić, za którą będzie się tęsknić. Bohaterka, a jednocześnie narratorka traci chłopaka, który ginie w wypadku. Na dodatek okazuje się, że była zdradzana. Dziewczyna jest załamana, nie umie odnaleźć sensu życia. Pewnego dnia pewna Japonka proponuje jej opiekę nad domem i kotem w Tokio. Bohaterka przyjmuje propozycję i trafia do typowego japońskiego domu. Na dodatek okazuje się, że musi uczestniczyć w zajęciach kintsugi, pradawnej sztuki naprawy ceramiki za pomocą złota. Te zajęcia, przywracanie do życia zniszczonych, niekiedy bardzo cennych naczyń, bardzo wiele ją nauczy. Przede wszystkim uważności, skupieniu myśli na jednym problemie, zrozumienia, że tak naprawdę nic do końca nie przemija. Wszystko zależy od nas, od naszego spojrzenia na siebie.
Purezento” znaczy prezent. Jaki dar otrzymała bohaterka powieści. Ogromny, poznanie siebie i umiejętność opanowania traum, determinujących jej życie.
Powieść jest pisana powolnym, spokojnym językiem. Cudowne opisy, niesamowity nastrój. Kintsugi, jako metafora życia.
„Ale czas nie jest lekarstwem, jeśli pozostajemy bierni. Wtedy po prostu upływa, obojętny. Kintsugi pokazuje nam, jak objąć nasze uszczerbki, pęknięcia i rysy. Nasze rany. Słabość i ułomność. Naszą kruchość i przemijalność. Niedoskonałość i przemijanie to część tego, kim jesteśmy. Część naszej podróży. I to właśnie jest piękne” (str.159.)
Koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Ona może pomóc, a nawet odmienić Wasze życie. Oczywiście najwyższa ocena. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>