AGATA KOŁAKOWSKA „Pięć minut Raisy” *****

AGATA KOŁAKOWSKA „Pięć minut Raisy” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. PRÓSZYŃSKI i S-ka.
Jest rok 2051. Raisa, siedemdziesięcioletnia kobieta, mieszkająca w Bornym Sulimowie, spokojnie podlewa w ogrodzie róże. Jest upalne lato. Jeszcze nie wie, że za chwilę jej życie ulegnie zmianie. Pojawia się dziennikarka, Magda Sajewicz, która chce zrobić program telewizyjny o Raisie. Okazuje się, że starsza pani została uznana przez międzynarodową organizację, najbardziej pechową osobą na świecie. Kobieta urodziła się o 13.13 i od dzieciństwa prześladował ją pech. Przeżyła uderzenie pioruna, katastrofę promu do Szwecji, napad szaleńca w madryckim muzeum. Dziennikarka zaczyna czuć więź z Raisą, jednak okazuje się, że ta urocza starsza pani ukrywa pewien sekret. Raisa zostaje zaproszona na śniadanie do prezydenta. Co z tego wyniknie?
Właśnie. Agata Kołakowska tym razem daje nam trudną, wielowątkową powieść. Wprowadza wiele postaci, pokazuje, że nic w życiu, ale przede wszystkim w człowieku nie jest jednoznaczne. Dla mnie najistotniejszą postacią w powieści jest Jacek Nowaczyk, prezydent Polski, człowiek uznawany za polityka bez kręgosłupa, trzymanego jak ratlerek na smyczy przez prezesa rządzącej partii. Spotkanie Nowaczyka z Jankiem, mężczyzną usiłującym popełnić samobójstwo, to jedna z najlepszych i dla mnie najbardziej wstrząsająca scena w powieści. To spotkanie zmieni priorytety prezydenta, pozwoli mu odzyskać godność i podjąć spektakularną decyzję. Autorka pozostawia czytelnika z wieloma pytaniami i dylematami. Co naprawdę jest w życiu ważne? Jak dzieciństwo, kompleksy z tego okresu determinują dalsze życie? Czy można odkupić winy i błędy życiowe?
Wspaniale napisana, mądra i nietypowa książka. Autorka trochę prowokuje czytelnika, zmusza do refleksji. Pomimo lekkości i wspaniale poprowadzonej fabuły to nie jest lekka lektura. Pozostawia coś po sobie, ma wiele przesłań i warstw. Mnie zachwyciła. Najwyższa ocena. A was proszę, nie przegapcie tej książki, która w genialny sposób pokazuje prawdę o tym co mamy najcenniejszego, człowieczeństwo i godność, a przede wszystkim życie. (G.S.)

One comment to AGATA KOŁAKOWSKA „Pięć minut Raisy” *****

  • Arkadiusz Pałucki  says:

    Czytałem już tę książkę i uważam,że to chyba najlepsza książka autorki. A wy co uważacie?

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>