ANNA KAŃTOCH „WIARA” *****

ANNA KAŃTOCH „WIARA” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. CZARNE.

Rok 1986, upalny lipiec. Ksiądz Jerzy, proboszcz w Rokitnicy, znajduje na torach ciało młodej dziewczyny. Śledztwo prowadzi wezwany do pomocy kapitan Witczak. Mała miejscowość w Beskidach, w której życie toczy się wolno, a wszyscy się znają. Niestety jest coś dziwnego we wsi. Nikt nie chce mówić o stojącym niedaleko torów krzyżu, na którym ktoś wiesza kwiaty. Śledztwo toczy się dwutorowo. Z jednej strony milicyjne dochodzenie, prowadzone przez kapitana, któremu asystuje młoda milicjantka Hanka, z drugiej czegoś próbuje dowiedzieć się ksiądz. Pytań jest wiele, a coraz trudniej znaleźć na nie odpowiedzi. Kto popełnia zbrodnie? Dlaczego parafia w Rokitnicy uważana jest za przeklętą? Skąd bierze się zmowa milczenia mieszkańców?
Nie pamiętam, kiedy jakakolwiek książka tak mnie wciągnęła i mówiąc kolokwialnie „przeczołgała” jak „Wiara”. Autorka pisze w niesamowity sposób. Tworzy nastrój niepokoju, grozy, poprzez niedomówienia, opisy natury (rewelacyjny opis spaceru księdza Jerzego po słonecznym lesie). Znakomite postacie, pogłębione, żywe, prawdziwe. Anna Kańtoch pisze obrazami, wprowadzając czytelnika w niepowtarzalny klimat. Ta powieść to nie tylko kryminał, to literatura najwyższego lotu. Mnie zachwyciła swoją innością, mądrością, klimatem. Moim zdaniem lektura obowiązkowa, musicie sięgnąć po tę książkę. Najwyższa ocena za talent, klimat, opisy, akcję. Bardzo się cieszę, że mogłam zapoznać się z twórczością tej naprawdę wybitnej autorki. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>