ROBERT MAŁECKI ?PORZUĆ SWÓJ STRACH? ***

ROBERT MAŁECKI ?PORZUĆ SWÓJ STRACH? ***
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO CZWARTA STRONA.

Dziennikarz Marek Bener podejmuje się odszukania zaginionej maturzystki, Moniki Żelaznej, córki lokalnego biznesmena. Jednak w momencie, gdy Bener rozmawia przez telefon ze zrozpaczonym ojcem, panna cała i zdrowa odwiedza redakcję jego toruńskiej gazety, pozostawiając enigmatyczną wiadomość. Niestety, do wyjaśnień nie dochodzi. Gdyby tylko dziennikarz wiedział, że to ta sama dziewczyna? Ale dowiaduje się tego dopiero wtedy, gdy nastolatka naprawdę znika. Usiłuje więc przeniknąć tajemnice rodziny Żelaznych, ich powiązania, a także mętne wyjaśnienia. Cała sytuacja wydaje się z początku banalna ? ot, rodzinne nieporozumienia ? wkrótce jednak okazuje się, że trop prowadzi dużo głębiej. Bener niespodziewanie odkrywa związki ze sprawą zaginięcia swojej własnej żony sprzed kilku lat. Znikają też kolejne osoby. A w tle tych wszystkich zagadek znajdują się toruńskie jaskinie hazardu?
Druga część cyklu z redaktorem Markiem Benerem różni się od pierwszej bardziej zdyscyplinowanym prowadzeniem fabuły, a także znacznie dojrzalszym językiem. Dojrzalszym, a zarazem swobodnym, naturalnym i bezpretensjonalnym. Właśnie styl jest zdecydowanym atutem tej powieści. ?Porzuć swój strach? to dobrze napisany współczesny miejski kryminał na pograniczu z sensacją, któremu smaczku dodają świetnie uchwycone scenki obyczajowe, przekonujące dialogi, sprawnie poprowadzona akcja, a także ? pomimo mrocznej tematyki ? swoiste poczucie humoru autora. Nie znudzimy się, chwilami zdenerwujemy (bo im bliżej końca, tym bardziej nerwowo), aż w końcu pozostaniemy sam na sam zarówno z odpowiedziami, jak z pytaniami. Zawsze jednak możemy liczyć na kontynuację.
Gwiazdki nie tylko za treść i formę, także za to, że autor rozwija się, ewoluuje, nie stoi w miejscu. A to wszystko wcale nie jest oczywistością.
Polecam.

(Anna Klejzerowicz)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>