JACEK DEHNEL „Lala” ***

JACEK DEHNEL „Lala” ***

Zdjęcie użytkownika Książka zamiast kwiatka.

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. WAB.

„Powtarzanie rzeczy pięknych i mądrych jest piękne i mądre samo w sobie i należy do takich samych cnót, jak karmienie głodnych, opiekowanie się zwierzętami, podlewanie roślin i udzielanie jałmużny” (str.22).
Właśnie to robi w „Lali” Dehnel. Z urywanych opowieści tka historię swojej rodziny, opowiedzianą przez babcię, Lala jest już starą, schorowaną kobietą, zaatakowaną przez alzheimera. Żyje już w swoim świecie, pozostają tylko wspomnienia. Ta kobieta miała ciekawe życie, urodzona w 1919 r., przeżyła wiele ważnych historycznych wydarzeń. Bardzo silna, odważna, wyrastająca poza panujące normy moralne w tamtych czasach, kobieta wyjątkowa. W tle autor snuje opowieść o swoich przodkach, między innymi uroczym Leonardzie Broklu i jego żonie Wandzie Dziewiątkiewiczowej. Przyznaję, że właśnie ta niepozorna, drobna osóbka, o stalowym charakterze, wzbudziła moją ogromną sympatię. Autor przenosi czytelnika w odległe lata, do majątków, dworów, opisując to w sposób niezwykle plastyczny, okraszając wieloma anegdotami.
Wracam jednak do Lali. Tej pięknej, młodej, przebojowej, żyjącej intensywnie i starej, na krańcu życia. Jakże pięknie Jacek Dehnel opisuje swoją miłość do babci, opiekę nad nią, pampersy, kąpiele, całą fizjologię starości, którą najczęściej młodzi ludzie starają się omijać. Tu jednak mamy niezwykły związek babci i wnuka. Piękny, czasem trudny, ale trwający do końca.
„Lala” jest historią rodziny, poszczególnych osób, ich losów, układanych czasem jak puzzle. Jest również pokazaniem, jak ważna jest przeszłość, korzenie, jak nasi przodkowie determinują nasze życie. Piękna książka, napisana z lekkością, utkana jak obraz ze słów, w sposób jaki potrafi to zrobić tylko Dehnel. Lektura obowiązkowa i oczywiście najwyższa ocena. (G.S.)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>