POLSCY AUTORZY GOTUJĄ – Anna Sakowicz

ANNA Sakowicz
Ostatnio mam mało czasu na pieczenie i gotowanie, ale Iwonka Banach zmobilizowała mnie do działania. Moja rodzina już ją kocha, bo dzięki niej mam dziś dom pachnący ciastem drożdżowy. A nie ma chyba nic piękniejszego dla łasucha.
Rogaliki
Składniki:
100 g masła (rozpuszczonego)
2 szklanki mąki pszennej
1 jajo
½ szklanki mleka (na rozczyn)
60 g drożdży
2 łyżki cukru
Małe opakowanie kwaśnej gęstej śmietany 18%
Cukier waniliowy
Nadzienie: twarda marmolada, powidła lub gęsty dżem
Ze świeżych drożdży, mleka i odrobiny cukru zrobić rozczyn, pozostawić w cieple do wyrośnięcia. Masło roztopić. Mąkę, cukier (reszta) i cukier waniliowy wsypać do miski. Dodać wyrośnięty rozczyn, śmietanę, lekko ostudzone masło, zagnieść. Ciasto powinno być zwarte, więc w razie konieczności dodać trochę mąki lub mleka. (Z reguły robię rogaliki na oko, więc może trzeba dodać trochę więcej mąki niż dwie szklanki).
Odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Potem formować rogaliki. (Najłatwiej zrobić to z koła, ale ja zawsze idę na skróty i wycinam figury trójkątopodobne z tego, co mi wyjdzie po rozwałkowaniu.) Na ciasto położyć marmoladę i zawinąć.
Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 10-15 minut do ponownego wyrośnięcia.
Piec w temperaturze 190ºC przez ok. 20 minut, do rumianego koloru. Wyjąć, polukrować.
Lukier:
1 szklanka cukru pudru
2−3 łyżki gorącej wody
A potem zajadać z apetytem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>