LESZEK HERMAN „Sedinum. Wiadomość z podziemi” **

12294812_1268470239845750_6691907312427682944_n

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. MUZA.

W pewien piątkowy wieczór w Szczecinie zapada się parking nowego wieżowca, w którym znajdują się biura. Między innymi redakcja, w której pracuje po godzinach młoda dziennikarka Paulina. Zostają odkryte podziemia, a w nich pochodząca z czasów wojny ciężarówka, z trupem kierowcy i niezwykle cennym ładunkiem, sarkofagiem jednego z pomorskich książąt Barnima Dziewiątego. Na miejsce katastrofy przybywa architekt Igor Fleming. Sprawa wydaje się prosta, niestety tylko do czasu, kiedy w podziemiach pojawia się następny trup. Do akcji wkracza Igor z Pauliną i Johann, potomek starej, pomorskiej rodziny. Okazuje się, że w sprawę zamieszany był Werwolf.
Świetna sensacja, znakomicie napisana i skonstruowana. Współczesne śledztwo, historia, znakomicie zarysowane postacie, to wszystko powoduje, że książkę czyta się jednym tchem. Dla mieszkańców Szczecina dodatkowa gratka, ponieważ w książce jest bardzo dużo o historii tego miasta. „Sedinum” zawiera wszystko to, co powinno znaleźć się w sensacyjnej powieści. Prostotę, przejrzystość języka, znakomitą konstrukcję. Wciąga od pierwszej strony, nie powinnam porównywać, ale wiele tu skojarzeń z twórczością Dana Browna.
Książka ma jeden mankament, duży format, 800 stron i niestety miękką okładkę. Trochę bolą ręce od trzymania tak ciężkiego tomu, ale to już uwaga do wydawnictwa. Dwie gwiazdki za znakomity debiut, oryginalność i inność. Gorąco polecam. (G.S.)

 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>