KATE ATKINSON ?PRZYSŁUGA? ***

IMG1420814459265_26843_3_1_4KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYDAWNICTWO CZARNA OWCA.

?Przysługa? to drugi tom serii o prywatnym detektywie, Jacksonie Brodie, którego poznaliśmy już w ?Zagadkach przeszłości?. Minęły dwa lata od opisanych w poprzednim tomie wydarzeń. Tym razem Brodie udaje się do Edynburga na słynny letni festiwal teatralny, w którym uczestniczy także Julia, aktorka, postać również znana nam z poprzedniej książki Atkinson ? tutaj w roli ukochanej byłego (lecz czy do końca byłego?) detektywa. Już na miejscu Brodie staje się świadkiem wypadku oraz brutalnej napaści, do których dochodzi w korku ulicznym, przed budynkiem teatru. Wraz z kilkoma innymi osobami rusza poszkodowanym na pomoc. To tylko sam początek niesamowitego łańcucha zdarzeń, który połączy Jacksona z pewnym nieśmiałym autorem kryminałów, żoną bogatego dewelopera, a także upartą miejscową policjantką. Nasz „były” detektyw trafi w sam środek skomplikowanej intrygi i będzie musiał rozwikłać mroczną zagadkę… Zresztą nie jedną. A nawet w pewnym momencie on sam stanie się głównym podejrzanym w sprawie o morderstwo.
Każda z postaci została idealnie wykreowana, a ich cechy charakterystyczne poznajemy stopniowo, w licznych scenach, scenkach i opisach sytuacyjnych. Wszystkie doskonale się uzupełniają, a całość jest niezwykle spójna i dopracowana w każdym najmniejszym szczególe. Autorka skupia się przede wszystkim na wątkach psychologicznych oraz obyczajowych, przez co intryga kryminalna bynajmniej nie traci ? przeciwnie, zyskuje na głębi i wiarygodności. Jak w poprzedniej powieści, tak i tutaj na koniec wszystkie wątki perfekcyjnie się zazębiają. I, jak zwykle u Kate Atkinson, znajdziemy tu doskonały język, mnóstwo zaskakujących dygresji, malowniczość i przekorne angielskie poczucie humoru. Klimat, którego się nie zapomina. Doskonała literatura. Polecam serdeczne nie tylko wielbicielom kryminałów.

Anna Klejzerowicz

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>