Monthly Archives Luty 2020

MAREK SOŁTYSIK: „KLAN MATEJKÓW” *****

MAREK SOŁTYSIK: „KLAN MATEJKÓW” *****

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ARKADY

Obraz może zawierać: 1 osoba

Genius loci Krakowa, siła czy duch wieków od zawsze sprawiały, że miasto przyciągało do siebie niepokorne dusze i pozwalało im rozwijać talenty. Nie zdusiła ich ani mieszczańska zaściankowość, ani próby przystosowania do kolejnych światopoglądów panujących w mieście. Krakowska wolność ducha trwa do dziś. Dała nam Matejkę, Wyspiańskiego, Kossaków, w ponurym PRL-u zakwitła Piwnicą Pod Baranami.

„Klan Matejków” to opowieść o upiornie pracowitym człowieku opętanym historią swojego kraju (który przecież w owym czasie nie istniał na mapie świata) i próba zmuszenia czytelnika (widza), by innym okiem spojrzał na monumentalne obrazy, jakie nam Matejko pozostawił...

Read More

JESSICA BARRY „Bezwład” *****

JESSICA BARRY „Bezwład” *****

Obraz może zawierać: tekst
Tłumaczenie: Maria Smulewska.

Książka przekazana przez wyd. REBIS.

Allison przeżywa katastrofę samolotu. Lecący z nią mężczyzna ginie, a młoda kobieta rozpoczyna wędrówkę, a właściwie ucieczkę przez Góry Skaliste. Kluczy, ukrywa się, unika spotkań z ludźmi. Czego tak bardzo boi się Allison? Tego nie wiemy. Tymczasem jej matka, Maggie, która nie miała kontaktu z córką przez ostatnie dwa lata próbuje odkryć prawdę o swoim dziecku.

Książka jest napisana w formie relacji tych dwóch kobiet. Poznajemy przeszłość Allison, jej ostatni związek z potentatem finansowym i właścicielem koncernu farmaceutycznego, Benem. Nasza bohaterka zamieszkuje z narzeczonym, planują ślub. Kobieta żyje w luksusie, wydaje się, że jej życie to bajka...

Read More

DONNA LEON: „DOCZESNE SZCZĄTKI” *****

DONNA LEON: „DOCZESNE SZCZĄTKI” *****

TŁUMACZENIE: MAREK FEDYSZAK

Obraz może zawierać: tekst ?DONNA LEON DOCZESNE SZCZĄTKI?

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. NOIR SUR BLANC

Lubię książki Donny Leon. Powolne, nieoczywiste gatunkowo, pełne interesujących obserwacji. Autorka mieszka w Wenecji od lat, ale z pewnością wciąż jest traktowana jak obca. Wenecjanie strzegą swojej osobności.

Tym razem Donna Leon skupia się na problemie, który powoli dotyka całego świata – na zmianach klimatycznych zawinionych przez człowieka. Komisarz Guido Brunetti na skutek splotu okoliczności idzie na urlop chorobowy, a kochająca Paola wysyła męża na Sant’Erasmo, małą wysepkę, która należy do jej krewnych. Brunetti ma przez dwa tygodnie odpoczywać w samotności...

Read More

PIOTR DERLATKA: „JEGO PORTRET. OPOWIEŚĆ O JONASZU KOFCIE” ?

PIOTR DERLATKA: „JEGO PORTRET. OPOWIEŚĆ O JONASZU KOFCIE” ?

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PRÓSZYŃSKI I S-KA

Obraz może zawierać: 1 osoba

Było ich w czasach PRL-u kilkoro. Tekściarze? Nie, poeci piosenki, którzy potrafili obłaskawić słowo. Osiecka, Przybora, Młynarski, Kofta, potem jeszcze Kaczmarski. Każdy z nas nucił jakiś tekst przez nich napisany. Wiele z tych tekstów wciąż jest aktualnych.

Piotr Derlatka wykonał doprawdy tytaniczną pracę, by stworzyć portret Jonasza Kofty – człowieka i poety, nadwrażliwca i ironicznego obserwatora. Sięgnął do jego korzeni, pokazując losy i realia życia żydowskich przodków. Nie idealizował. Nie ukrywał prokomunistycznych sympatii jego rodziców...

Read More

DOROTA DANIELEWICZ „Droga Jana” ??

DOROTA DANIELEWICZ „Droga Jana” ??

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Książka przekazana przez WYDAWNICTWO LITERACKIE.

„Małe przyjemności, chwile radości, momenty zapomnienia mają specjalny smak, jeśli nosi się w sercu jezioro niewypłakanych łez. Ostatnia deska ratunku – uśmiech na życzenie, makijaż smutku” (str.65).

Z pewnym niepokojem wzięłam do ręki tę niewielką książkę. Przecież nie mam niepełnosprawnego dziecka, właściwie nie znam osób, które mają ten problem. Czy to będzie lektura dla mnie?

Była, wciągnęła mnie w swój klimat, niesamowicie szczerą, odartą ze złudzeń, a jednocześnie paradoksalnie, niosącą nadzieję opowieścią. Właściwie książka powinna mieć inny tutuł, bo to nie droga Jana, ale jego matki...

Read More

SHARI LEPENA „Ktoś, kogo znamy” *****

SHARI LEPENA „Ktoś, kogo znamy” *****

Obraz może zawierać: tekst

Tłumaczenie: Piotr Kuś.

Książka przekazna przez wyd. ZYSK i S-ka.

Olivia i Paul mają nastoletniego syna. Przypakowo Olivia dowiaduje się, że jej syn włamuje się do domów i sprawdza zawartość komputerów. Wybryk nastolatka chcącego podnieść sobie poziom adrenaliny. Olivia postanawia napisać do właścicieli domów, do których włamał się syn, anonimowe listy z przeprosinami. Nikt nie spodziewa się, jakie konsekwencje wywołają listy. Tym bardziej, że na bogatym amerykańskim osiedlu willowym zostaje znalezione ciało jednej z sąsiadek, młodej, pięknej kobiety. Podejrzany jest mąż, tym bardziej, że jego żona miała wiele romansów. Kto z sąsiadów był jej kochankiem i kto ją zabił?

Autorka w znakomity sposób pokazuje s...

Read More

L.M.ALCOTT ?MAŁE KOBIETKI? *****

L.M.ALCOTT ?MAŁE KOBIETKI? *****
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. PORADNIA K

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Klimatyczna, odrobinę staroświecka (wydana po raz pierwszy w 1868 roku, a w Polsce ukazała się w 1876 roku) ale za to jakże wciągająca lektura.

Ameryka, XIX wiek. Rodzina Marchów ma za sobą lata życia w luksusie. Teraz muszą mierzyć się z ubóstwem i przetrwać. Ojciec wyjechał wspierać żołnierzy jako kapelan podczas trwającej wojny secesyjnej.

Meg, Jo, Beth i Amy są siostrami ale dzieli je wszystko: zachowanie, temperament, marzenia… Meg tęskni za bogactwem, Jo chciałaby być chłopcem, Beth uwielbia muzykę, a Amy wychowana na prawdziwą damę dworu okazuje się momentami próżna i zapatrzona w siebie. Nic jednak nie jest w stanie przerwać więzi, która silnie splata i łączy siostry...

Read More

BARBARA KOSMOWSKA „Buba” *****

BARBARA KOSMOWSKA „Buba” *****

Książka przekazana przez WYDAWNICTWO LITERATURA.

Obraz może zawierać: buty

Buba jest nastolatką, jednak ma trochę inne problemy niż jej rówieśnicy. Matka, pisarka romansów, ojciec, dziennikarz telewizyjny i dziadek, zostawiający całą swoją emeryturę w kolekturach Lotto. Rodzice niezbyt interesują się córką, są skupieni na własnych sprawach. Nie jest łatwo żyć w takiej rodzinie, ale Bubie zależy tylko na jednym, żeby wszyscy dokoła niej byli zadowoleni. Autorka pokazała wspaniałą postać współczesnej dziewczyny, coś pomiędzy Amelią a Polyanną, dziewczyny, która potrafi znaleźć radość życia i nie skupiać się na sobie. Buby nie sposób nie pokochać.

Rewelacyjna książka, napisana z niesamowitym humorem, lekka, a jednocześnie poruszająca wiele i...

Read More

JAMES ESSINGER: „ALGORYTM ADY” *****

JAMES ESSINGER: „ALGORYTM ADY” *****

TŁUMACZENIE: JERZY WOŁK-ŁANIEWSKI

Obraz może zawierać: 1 osoba

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ZNAK HORYZONT

Przyszła na świat w czasach, kiedy kobiety nie aspirowały do roli uczonych. To była domena zastrzeżona dla mężczyzn. Wszak konstrukcja psychiczna i fizyczna pań była zbyt słaba, by zajmować się czymś więcej niż rolą żony i matki. Nadmiar wiedzy – wedle ówczesnej opinii – mógł kobiecie zaszkodzić.

Augusta Ada King, hrabina Lovelace, przyszła na świat jako jedyne ślubne dziecko Annabelli Milbanke i lorda Byrona. Tak, tego samego, który przeszedł do historii literatury jako wybitny poeta...

Read More

EMMANUEL CARRERE: „PRZECIWNIK” *****

EMMANUEL CARRERE: „PRZECIWNIK” *****

TŁUMACZENIE: GRAŻYNA MAJCHER

Obraz może zawierać: tekst ?EMMANUEL CARR?RE PRZECIWNIK?

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. LITERACKIE

Przyznaję, że książka nieźle mną wstrząsnęła.

Jest styczeń 1993 roku. Małe miasteczko we Francji tuż przy granicy ze Szwajcarią. Jean-Claude Romand zabija swoją żonę wałkiem do ciasta, strzela do dwójki dzieci (7 i 5 lat), które giną, a potem jedzie do starych rodziców, by ich również pozbawić życia. Po czym wraca do domu, w którym leżą ciała najbliższych, podpala go i zażywa tabletki nasenne. Ratują go strażacy. Jest poparzony i utrzymywany w śpiączce. Ale przeżyje.

Społeczność miasteczka niczego nie podejrzewa. Całą rodzinę znają od lat. Jean-Claude zawsze był kochającym mężem i ojcem, który ciężko pracował na utrzymanie rodziny...

Read More