Monthly Archives Styczeń 2016

KSIĄŻKI ROKU – ranking redaktorów

Grażyna Strumiłowska
Wspaniały język, fantastyczne opisy, lekki humor. Po prostu Jacek Dehnel w najwyższej formie.
Zdjęcie użytkownika Grażyna Strumiłowska.

Umberto Eco „Temat na pierwszą stronę” – za erudycję, perełki historyczne oraz refleksję o współczesnym świecie, za pokazanie bezwzględnego świata mediów, za przepiękny język. Ta powieść to rarytas.

Zdjęcie użytkownika Anna Klejzerowicz.

Anthony Doerr „Światło, którego nie widać” – za pokazanie wojny oczami dwojga młodych ludzi, którzy potrafili ocalić w sobie człowieczeństwo.
Z polskich książek nie potrafię wybrać, bo wiele ich we mnie zostało.

Zdjęcie użytkownika Małgorzata Kursa.
 Iwona Banach

Za piękne, fascynujące, a zarazem lekkie połączenie, sagi, historii i opowieści ...

Read More

„KSIĄDZ TWARDOWSKI DZIECIOM” ***

KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ wyd. NASZA KSIĘGARNIA.

Ksiądz Jan Twardowski, ksiądz Jan od Biedronki, znany chyba wszystkim. Wiele jego wierszy to już klasyka, jak choćby „Spieszmy się”. W pięknie wydanej książce z magicznymi ilustracjami Marty Kurczewskiej mamy najpiękniejsze wiersze księdza Jana. Poezja nie tylko dla dzieci, przepiękne, mądre utwory.
„Nie czekaj na wzajemność
telefon i róże
gdy ciebie nie chcą
nie piszcz nie szlochaj
najważniejsze przecież że ty kogoś kochasz
czy wiesz
że łzy śmieją się kiedy są za duże: str.170.
Gorąco polecam, to obowiązkowa pozycja w każdym domu, dla wszystkich pokoleń. Na wzruszenie, dobro i piękno zawsze trzeba znaleźć czas. (G.S.)

Read More

REMIGIUSZ MRÓZ: „PARABELLUM. GŁĘBIA OSOBLIWOŚCI” ***


KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. CZWARTA STRONA
POD PATRONATEM MEDIALNYM KZK

Oryginalny sposób wybrał autor, by pokazać losy swoich bohaterów, które toczą się równolegle w różnych miejscach świata. Książka jest jak układanka – każdy kolejny epizod to klocek niezbędny, by zobaczyć całość. Jest koniec 1939 roku, nazizm już bez ogródek odsłania swojewynaturzenia. Polacy mają świadomość, że przegrali tę wojnę, ale nie mają zamiaru rezygnować z walki. Bronek Zaniewski siedzi w rumuńskim obozie, nie tracąc nadziei, że uda mu się dostać do Francji, która przecież jest sojusznikiem Polski. Jego brat Staszek trafia w ręce psychopatycznego oficera SD Blankenburga...

Read More

REMIGIUSZ MRÓZ: „PRZEWIESZENIE” ***


KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. FILIA
POD PATRONATEM MEDIALNYM KZK

W Tatrach giną ludzie, a wokół komisarza Forsta zaciska się pętla podejrzeń. Czyżby Bestia z Giewontu wciąż była na wolności? Dlaczego znalezione przy ofiarach ślady prowadzą wprost do Forsta? Dlaczego krakowscy prokuratorzy w nim właśnie widzą mordercę? Czy w sprawę mogą być zamieszani politycy? Drugi tom niesie więcej pytań niż odpowiedzi. Autor podsuwa czytelnikom sylwetkę prawdziwego zabójcy, ale to ledwie szkic. W dalszym ciągu nie wiadomo, kto naprawdę stoi za tą hekatombą. A już ostatnie strony powieści… Mróz bawi się z czytelnikiem, doprowadzając go niemal do gryzienia palców, a na koniec zostawia w totalnym osłupieniu i niedowierzaniu...

Read More