Category Wywiady

Wywiad z Anną Klejzerowicz

WYWIAD (trochę nietypowy) z ANNĄ KLEJZEROWICZ.

Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi, kot, okulary przeciwsłoneczne i na zewnątrz

Grażyna

Anka, chyba rozumiesz, że trudno jest przeprowadzić wywiad z osobą, którą się dobrze zna. Jednak spróbuję, ponieważ chcę pokazać czytelnikom nie tę znaną i lubianą autorkę, ale prawdziwą Annę Klejzerowicz. Dodam, że wyciągnęłam Cię z łóżka i musiałam zmusić do aktywności.

Anna

Wredna jesteś.

Grażyna

Dasz radę. Parę dni temu była premiera Twojej książki z cyklu o Emilu Żądle. Ta książka jest trochę inna. Czy to zamierzone, czy chcesz pożegnać się z tym cyklem?

Anna

Książka rzeczywiście jest inna i rzeczywiście – przynajmniej na razie – będzie zakończeniem cyklu, być może jednego etapu, bo nie wykluczam, że wrócę jeszcze do Emila w przyszłości, choć może w nieco innej konwencji...

Read More

Wywiad z Anną Fryczkowską

Obraz może zawierać: 1 osoba
Read More

Wywiad z Anną Klejzerowicz

G.S. Aniu. Zacznę od Twojej najnowszej książki „Zaginione miasto”. To chyba szczególnie ważna dla Ciebie powieść.

A.K. Każda jest ważna, bo zawsze piszę tylko o tym, co dla mnie ważne. Tym razem odwołuję się do historii, która ma dla mnie znaczenie nie tylko sama w sobie, ale również osobiście: to jedna z wielkich pasji, „legend” mojego życia, dzielona z ludźmi mi bliskimi, których już niestety zabrakło. Ale historia została.

G.S. To jest książka, którą pisałaś chyba z myślą o swoim tacie. Może parę słów wspomnień.

A.K. Miałam kilkanaście lat. Ojciec wrócił z rejsu, zauroczony książką Percy`ego Fowcett`a, w polskim tłumaczeniu zatytułowaną „Śladami Inków”, którą przeczytał na statku. Bardzo dużo o niej opowiadał, zaraził mnie swoją fascynacją...

Read More

WYWIAD Z AUTOREM – Mariusz Wilk w rozmowie z Grażyną Strumiłowską

Wywiad po poprawkach autoryzowany.

Najnowszą książką, którą przeczytałam, był Dom włóczęgi. Skąd pomysł na przeprowadzkę do Rosji?

Okładka książki Tropami renaZaczęła Pani od końca. Decyzja o Rosji, czy raczej o Związku Radzieckim, bo pojechałem do Moskwy wiosną 1991 roku, jeszcze za Gorbaczowa, a więc ta decyzja zapadła sześć książek wcześniej… Wtedy to nie był pomysł na „przeprowadzkę”, jak Pani mówi, „do Rosji”. Wtedy jechałem w tamtą stronę jako korespondent wojenny.

Ale został Pan tam. Dlaczego pańska Rosja jest taka odległa, wiejska, zaściankowa, w sensie geograficznym oczywiście. Sielska, choć nie anielska, oddalona od wielkiego świata, z wyboru dość „prymitywna”.

Zostałem tam....

Read More

WYWIAD Z ANNĄ KLEJZEROWICZ trochę inny, lekko prowokujący.

11075147_1104702052889237_5150181037983849655_nG.S. Zdradziłaś mi, że „Medalion z bursztynem” to Twoja najważniejsza powieść. Dlaczego?

A.K. Po pierwsze dlatego, że każda nowa książka jest dla autora „najważniejsza”. A po drugie, tę tematykę, którą poruszam w „Medalionie z bursztynem” – trudną tematykę „gdańską”, choć nie tylko, bo dotyczy ona zapewne wszystkich „ziem odzyskanych” – od lat noszę w sobie. Poruszałam ją zresztą już wcześniej, trochę w „Sądzie Ostatecznym” oraz (więcej) w noweli „Zatruta krew” z antologii „Zatrute pióra” – ale jeszcze nieśmiało, otarłam się zaledwie o temat. Tym razem poszłam na całość. Chciałam pokazać pewne sytuacje jakby pod lupą, w dużym zbliżeniu. Jednostkowo. Wtedy dopiero dostrzegamy w nich człowieka, z którym każdy z nas mógłby się utożsamiać...

Read More

Paweł Pollak vs Marta Grzebuła – wywiad z Pawłem Pollakiem.

Pawel Pollak

Pytania zadawali: Grażyna Strumiłowska, Małgorzata Kursa, Anna Klejzerowicz i Piotr Olszówka.

1. Od paru dni głównym tematem w internecie jest Pana konflikt z Martą Grzebułą. Autorka wydawanych na własny koszt powieści chce Pana pozwać do sądu. Jakie jest Pana stanowisko w tej sprawie?
P.P.:
Ponieważ chce mnie pozwać za teksty, w których wyśmiewam jej twórczość, uważam to za skandaliczną próbę złamania niezależności krytyków literackich i zakneblowania im ust. Oczywiście Marta Grzebuła usiłuje zatuszować, że takie są jej prawdziwe motywacje, bo wie, że gdyby się do nich przyznała, spotkałoby się to z powszechnym potępieniem. Zresztą takie potępienie wyrażają osoby, które nie dały sobie zamydlić oczu.

2...

Read More